Poradnik: Jak Wybrać Optymalne Szablony WordPress

szablony wordpress

Czy zastanawiałeś się kiedyś jakie szablony WordPress będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie?

Platforma WordPress charakteryzuje się tym, że mamy do wyboru dziesiątki tysięcy szablonów zarówno darmowych jak i płatnych. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać taki, który będzie spełniał nasze oczekiwania.

Które szablony WordPress są lepsze – płatne czy darmowe?

Według mojej opinii darmowy szablon do WordPressa to wybór dla osób, które nie mają dużych wymagań co do blogowania. Musisz wiedzieć, że darmowe szablony nie posiadają zbyt wielu modyfikacji oraz możliwości personalizacji. Są rzadziej aktualizowane i mniej wspierane przez autorów.

Dodatkowo wykorzystując niektóre szablony jesteśmy zobligowani do umieszczenia przypisu autora  np. w stopce. Jeśli ją skasujemy to albo złamiemy prawa użytkowania, albo nasza strona przestanie się prawidłowo wyświetlać. Takie są niestety realia korzystania z darmowych szablonów.

Zakup płatnego szablonu WordPress to według mnie najlepsza opcja, która daje najwięcej możliwości. Sprawdzone portale, na których kupisz szablony WordPress to:

 1. ThemeForest– to portal, na którym znajdziesz mnóstwo szablonów, które są posegregowane tematycznie. Znajdziesz tu m.in. szablony kreatywne, firmowe, osobiste lub sklepowe.
 2. Elegant Themes– firma, która jest również godna polecenia. Już od 69$ otrzymujesz dostęp do ponad 87 starannie wykonanych szablonów z różnych kategorii.

Przed zakupem szablonu WordPress zastanów się jakie są Twoje oczekiwania i do jakich celów chcesz przeznaczyć bloga. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, które pomogą Ci w podjęciu dobrej decyzji.

Poniżej znajduje się Szablon Albatros dostępny na stronie ThemeForest:

szabloniki

Jak wybrać najlepszy szablon WordPress?

Istnieje kilka kluczowych elementów, które powinieneś wziąć pod uwagę wybierając szablon na bloga. Przede wszystkim musisz wiedzieć w jaki sposób będziesz użytkował bloga; czy będziesz na nim wrzucał porady, newsy a może filmiki video?

Ustalenie koncepcji dotyczącej prowadzenia bloga jest sprawą kluczową, ponieważ wybierając dany szablon będziesz korzystał z niego przez dłuższy czas. Oczywiście zawsze możesz go zmienić na inny, ale to wymaga dużo pracy i zaangażowania, aby dostosować go do swoich potrzeb.

Odpowiednia szata graficzna szablonu WordPress

Wybór jest ogromny. Masz do dyspozycji dziesiątki tysięcy różnorodnych szablonów do WordPressa. Na samym ThemeForest znajduje się prawie 6000 szablonów do wyboru. Możesz zastanawiać się jaki szablon WordPress będzie dla Ciebie odpowiedni?

Pamiętam jak sam dokonywałem wyboru szablonu na swojego bloga. Pierwsze co mnie interesowało to szata graficzna. Musiała mieć w sobie to coś i być przyjazna dla internauty. Z drugiej strony musiała spełniać również inne kryteria, które za chwilę poznasz.

Wybór szaty graficznej to kwestia gustu. Jedni wolą prostą grafikę, która będzie przedstawiona w minimalistyczny sposób, natomiast drudzy wolą rozbudowane i skomplikowane motywy. W zależności od niszy, w której działasz wybierz szablon, który będzie pasował do Twoich oczekiwań i preferencji.

simplemag

Grafik komputerowy wybierze szablon, który zakomunikuje czytelnikom, że jest osobą kreatywną o niekonwencjonalnym sposobie myślenia. Osoba zajmująca się prawem lub finansami wybierze szablon WordPress, który będzie utożsamiał czytelnikowi, że jest w profesjonalnym miejscu i czyta porady osoby, która zna się na swoim fachu. Mam nadzieję, że rozumiesz o co chodzi?

divi

Pamiętaj, że wybierając szablon WordPress ma się on podobać nie tylko Tobie, ale przede wszystkim Twoim czytelnikom. Warto dostosować szablon do grupy docelowej. Jeśli są to ludzie młodzi fajnie, gdyby posiadał jakieś dodatki, które będą rozwijały interakcję i komunikację między internautami. Oczywiście musi być to użyteczne pod kątem użytkowania.

Jeśli blog jest prowadzony dla ludzi starszych, którzy nie są tak biegli w poruszaniu się po stronach internetowych postaw na prostotę. Dzięki temu nikt nie będzie miał problemów, aby poruszać się po Twoim blogu.

Zasada jest następująca: dostosuj się do swojej grupy docelowej zarówno pod kątem wyglądu jak i treści, którą przekazujesz na blogu.

Rekomendacje i oceny

Wybierając szablon WordPress wybieraj tylko takie miejsca, które są wiarygodne i sprawdzone. Nigdy nie kupuj lub nie ściągaj szablonów z niepewnych źródeł. Mowa tutaj o szemranych stronach internetowych lub tzw. warezach, na których ludzie umieszczają dużo wirusów, które później psują cały szablon i w ostateczności cała nasza praca związana z personalizacją i dopasowaniem wyglądu idzie na marne.

Do tego dochodzą jeszcze prawa autorskie, których nie powinniśmy łamać, żeby nie narobić sobie kłopotu w przyszłości.

Jednym z portali, na których szablony są poddawane szczegółowym testom zanim znajdą się w sprzedaży jest ThemeForest. Portal umożliwia filtrowanie szablonów pod kątem najlepszych ocen lub największej ilości sprzedaży. Dzięki temu znajdziesz dla siebie wyjątkowy szablon, który spełni Twoje oczekiwania.

Wybierz takie szablony WordPress, które mają wysokie oceny i dużą ilość sprzedaży, np. Avada która jest jednym z najpopularniejszych i najwyżej ocenianych szablonów na ThemeForest:

avada

Czy szablon jest aktualizowany i wspierany przez autora?

Sprawdź czy szablon, który wybierzesz jest dostosowany do Twojej wersji WordPressa i na bieżąco aktulizowany; w ThemeForest najważniejsze informacje dotyczące szablonu znajdziesz po prawej stronie.

wersja szablonu wordpress

Jest dużo motywów, które od dawna są nieaktualizowane i nieprzystosowane do Twojej wersji WordPressa. Warto zwrócić na to uwagę, żeby w przyszłości nie było żadnych problemów związanych z brakiem pomocy technicznej i personalizacją.

Innym aspektem, nad którym warto się skupić jest pomoc autora. Jest to ważny punkt, dzięki któremu w razie kłopotów autor udzieli Ci odpowiedzi związanej z kwestią techniczną szablonu. Może się zdarzyć, że będziesz chciał zmienić jakiś element na swoim blogu – w tym przypadku wskazówka autora może okazać się bardzo pomocna.

pomoc

Dodam, że autorzy szablonów do WordPressa często posiadają zamknięte fora dyskusyjne, na których możesz zgłaszać swoje uwagi oraz opinie, które będą miały wpływ na dalsze aktualizacje szablonu.

Na większości zakupionych szablonów powinieneś znaleźć tutoriale oraz poradniki, które wytłumaczą, jak krok po kroku ustawić szablon.

Dodatki do szablonu WordPress

Następnym elementem są dodatki. Bezpłatne szablony mają to do siebie, że nie posiadają zbyt wielu dodatków, które możemy modyfikować. Są to najczęściej dodatki, które nie są rozwijane – podobnie jak cały szablon.

Szablony dostępne na ThemeForest lub Elegant Themes oferują rozmaite dodatki, które możemy dowolnie edytować i zmieniać. Do takich dodatków możemy zaliczyć m.in. widgety, pokaz slajdów, karuzele, shortcody, wyskakujące okienka i wiele innych. Do tego trzeba doliczyć również dodatki, które możemy ściągnąć z internetu i zainstalować na naszym blogu. Daje to praktycznie nieograniczone możliwości.

przyklad newspaper

Większość szablonów może wyglądać estetycznie, ale niektóre dodatki nie będą nam wcale potrzebne. W tym przypadku powinieneś zastanowić się nad użytecznością szablonu – co chcesz, żeby się na nim znajdowało, a co będzie zbędne.

funkcjonalnosc szablonu

Nie wszyscy korzystają z pokazu slajdów lub wyskakujących okienek zachęcających czytelników do przeczytania następnego artykułu. Niektóre z nich mogą negatywnie wpływać na szybkość wyświetlania się strony, co może odbić się na wrażeniach czytelników. Nie ma nic bardziej irytującego niż strona, która wczytuje się bardzo wolno.

Na szczęście większość szablonów daje nam możliwość włączania lub wyłączania dodatków w dowolnym momencie. Dzięki temu możemy dopasować szablony WordPress do naszych preferencji i zwiększyć szybkość wczytywania treści.

Edycja szablonu

Przed wyborem szablonu sprawdź dokładnie czy jest możliwość edycji elementów związanych z wyświetlaniem szablonu. Mowa tutaj o zmianie typu czcionki, nagłówków czy kolorów poszczególnych elementów. W większości nowoczesnych szablonów mamy taką możliwość, natomiast zdarzają się szablony, które takich opcji nie oferują.

To sprawia, że aby zmienić jakiś element musimy grzebać w kodzie i znać przynajmniej w stopniu podstawowym język CSS (kaskadowe arkusze stylów).

wybór czcionki w szablonie wordpress

Szablony dostępne na ThemeForest oraz Elegant Themes oferują profesjonalny system zarządzania treścią, dzięki któremu możemy dowolnie edytować większość elementów; zmieniać kolor czcionki, wygląd nagłówka, widgetów, stopki itd. Wbudowany system sprawia, że nie musimy wcale znać języka programowania. Wszystko robimy z poziomu panelu administracyjnego. To znacząco ułatwia prace w WordPressie.

Zgodność w widgetami

Zanim wybierzesz szablon sprawdź czy jest on zgodny z widgetami, które chcesz zainstalować do swojego WordPressa. Czasami może nie być kompatybilny z jakimś dodatkiem i będzie powodować problemy z wyświetlaniem szablonu.

Nie korzystaj z funkcji wspomagających SEO, które mają za zadanie ingerować w znaczniki meta, ponieważ gdy w przyszłości zmienisz szablon to cała optymalizacja spali na panewce. Zamiast tego sprawdź czy dany szablon jest zgodny z wtyczkami WordPress SEO by Yoast lub All in One SEO Pack – które służą do optymalizacji bloga.

Wersja mobilna i responsywna szablonu WordPress

Coraz więcej osób korzysta z telefonów i tabletów do przeglądania treści dostępnych w internecie, zatem należy zadbać o odpowiednie wyświetlanie naszej strony internetowej.Sprawdź czy szablon jest dostosowany do urządzeń mobilnych. Oznacza to prawidłowe wyświetlanie się na telefonach oraz tabletach.

W większości szablonów dostępne są dwie wersje – mobilna czyli specjalna wersja szablonu WordPress, która jest dopasowana do tabletów i smartfonów oraz wersja responsywna dostosowana do rozmiaru ekranu.

responsywnosc

Gdy posiadasz wersje dostosowaną dla urządzeń mobilnych nie musisz się martwić czy Twój szablon jest prawidłowo wyświetlany np. na tablecie.

Sprawdź wersję demonstracyjną

Większość szablonów oferuje tzw. demo, w którym masz możliwość zapoznania się z możliwościami szablonu. Dzięki temu możesz sprawdzić funkcje związane z wyświetlaniem artykułów, podstron, wigetów oraz dodatków.

Jest to szczególnie ważny punkt, dzięki któremu będziesz wiedział czy dany szablon będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Końcowe uwagi

Wybór dobrego szablonu WordPress nigdy nie był rzeczą prostą. Nie ma szablonu idealnego, który będzie odpowiadał potrzebom wszystkich osób.

Podsumowując:

 • Korzystaj tylko ze sprawdzonych szablonów, które przeszły odpowiednie testy i posiadają czytelny kod. Sprawdzone i przetestowane szablony znajdziesz na ThemeForest oraz Elegant Themes.
 • Sprawdź rekomendacje i oceny danego szablonu WordPress. Zorientuj się czy autorzy nadal go aktualizują i w razie jakichkolwiek problemów udzielają pomocy technicznej.
 • Sprawdź czy dany szablon posiada intuicyjny panel zarządzania, dzięki któremu będziesz mógł bez problemu edytować czcionkę, kolory oraz wygląd bloga.
 • Szablon powinien być dostosowany do urządzeń mobilnych – tabletów i smartfonów.

W razie jakichkolwiek pytań lub opinii na temat szablonów WordPress zapraszam do komentowania poniżej.

9 komentarzyZostaw komentarz

 • Witam. Polecam powyższe szablony wordpress, a szczególnie stronę Themeforest, z której korzystam już od ładnych paru lat. Wiele z tych szablonów wykorzystuje w swoich projektach np. szablon Avada, którą cenię za ogrom funkcji i łatwość obsługi. Szablony darmowe niestety ale nie oferują tylu opcji co szablony premium i nie wszystkie z nich są aktualizowane na bieżąco. I do tego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby postawić bloga, portal lub sklep internetowy 🙂

  • W powyższym artykule znajduje się odpowiedź 🙂 proponuje przeczytać. Największy wybór szablonów WordPress jest na Themeforest.

 • W WordPressie mamy do wyboru tak wiele szablonów, że na prawdę bardzo ciężko się zdecydować, ale dzięki temu wpisowi będzie to znacznie łatwiejsze – dzięki!:)

 • Dobre rady w artykule 🙂 Sam korzystam już od kilku lat z themeforest i mogę śmiało polecić ten serwis. Zdarzają się szablony, które są średniej jakości i nie są od dawna aktualizowane, ale można tam znaleźć też takie perełki, w których jest dosłownie wszystko np. gotowe szablony z zapisem na newsletter. W zasadzie to każdy znajdzie tam coś dla siebie, wystarczy dobrze poszukać i zrobić analizę. Najlepiej kierować się ocenami, ilością sprzedanych szablonów, częstotliwością aktualizacji i oczywiście swoimi własnymi potrzebami 🙂

 • W jaki sposób sprawdzić czy dany szablon jest kompatybilny z SEO by Yoast? Nacielam się swego czasu na taki, który nie był, i chciałabym tego uniknąć…
  Szablony różnią się też cena: czy taki za 15 $ może być znacząco gorszy, od takiego, który kosztuje 60$? Czy cena jest wyznacznikiem jakości?
  Poleca Pan Avade – czy fakt, że ten szablon jest tak często pobierany nie wpływa na odbiór stron postawionych na nim przez roboty Googla, tzn.czy wyszukiwarki nie traktują takich stron jako kolejne pokazowe strony i jaki to ma wpływ na pozycjonowanie? Gdzieś czytałam, że to jeden z powodów, dla którego warto wykupić szablon a nie korzystać z bezpłatnego…
  Będę wdzięczna za odpowiedź!
  Pozdrawiam,
  Linda

  • Zazwyczaj w opisie szablonu można znaleźć informację, z jakimi wtyczkami jest kompatybilny. Jeśli takiej informacji nie ma to napisałbym do autora szablonu. To, że cena jest wyższa nie zawsze oznacza, że szablon jest lepszy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji tj. do jakich celów będzie przystosowana strona.

 • Z Theme Forest wybrałam kilka motywów, które odpowiadałyby temu, czego potrzebuję. Kwestia teraz decyzji, który wybrać 😉 mam jednak problem, ponieważ nie wiem jak sprawdzić, czy zdjęcia będą się wyświetlać prawidłowo, a nie na przykład brzydko rozciągać – prowadzę blog kulinarny, mam zdjęcia zarówno pionowe, jak i poziome. W demo wybranych motywów wszystkie zdjęcia są TYKO pionowe, we wpisie będzie na pewno w porządku, ale nie wiem jak w miniaturce wyświetli się zdjęcie poziome… – czy to jest do sprawdzenia przed zakupem? Czy tylko kontakt z autorem rozjaśni mi sprawę?
  To pytanie spędza mi sen z powiek 😉 chyba nawet bardziej niż wybór tego jednego motywu i przeniesienie bloga z bloggera. Na bloggerze mam teraz zewnętrzną templatkę i tu pierwsza wybrana miała poziome miniaturki i pionowe zdjęcia bardzo brzydko rozciągała… Ale była darmowa, więc bez strat zdecydowałam się na inną. Chciałabym tego błędu uniknąć płacąc za motyw na wordpressa 😉

  • Najlepiej zapytać autora, czy istnieje taka możliwość. Inną opcją jest zabawa w programie graficznym, aby dostosować miniaturke zdjęcia.

Zostaw błyskotliwy komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij