20 Powodów Dlaczego Powinieneś Prowadzić Bloga

Autor: Dominik 28/07/2014
dlaczego warto prowadzić bloga w internecie

Gdy zastanawiałem się nad tematem tego wpisu do głowy przyszła mi myśl; „dowiedz się ile tracisz pieniędzy nie prowadząc własnego bloga internetowego”. Jest to oczywiście prawidłowe stwierdzenie, ponieważ firmy nie mają zielonego pojęcia ilu tracą klientów w ciągu jednego roku nie prowadząc bloga.

Blog to system, który służy do przekazywania informacji oraz komunikowania się z czytelnikami. Najpopularniejszą platformą do blogowania jest WordPress, który możesz ściągnać za darmo. Sam korzystam z tego systemu zarządzania treścią i nie wyobrażam sobie innego rozwiązania.

Jak założyć bloga na WordPressie napisałem w tym artykule.

Poniżej znajdziesz listę punktów, które uświadomią Ci dlaczego warto prowadzić bloga w Internecie i jakie korzyści dzięki temu osiągniesz:

1. Wyszukiwarka Google uwielbia blogi

To nie jest żadna tajemnica, że wyszukiwarka Google nagradza blogi, które przekazują ciekawe treści. Nagrodą jest wyższa pozycja w rankingu. Zwróć uwagę ile serwisów prowadzących blogi internetowe znajduje się na pierwszych pozycjach w wyszukiwarce. Wokół nich budują się wielkie społeczności ludzi, którzy chętnie dzielą się wartościowymi informacjami i komentują.

Blog ma tą przewagę nad zwykłą stroną firmową, że posiada dużo stron z wpisami, które są indeksowane przez wyszukiwarki. Z kolei zwykła strona firmowa nie posiada praktycznie żadnych wartościowych treści, po które internauta będzie wracał.

Przecież czytelnik nie będzie zaglądał na stronę firmą, aby sprawdzić, czy zmienił się logotyp firmy lub dane kontaktowe, prawda?

Jeżeli posiadasz stronę firmową, pomyśl o podpięciu do niej bloga. Dzięki temu zainteresujesz więcej osób tematyką, o której piszesz.

2. Możesz zarabiać pieniądze

Sam w to nie wierzyłem dopóki nie zarobiłem swoich pierwszych pieniędzy. Jeżeli prowadzisz bloga, na którym tworzysz interesujące treści, to musisz wiedzieć, że zawsze znajdą się osoby, które kupią coś od Ciebie.

Nie ważne czy prowadzisz bloga na temat wędkarstwa, czy motoryzacji – zawsze znajdzie się klient, który będzie miał potrzebę, aby coś od Ciebie kupić. Jest to oczywiście kwestia wybrania odpowiedniej niszy i grupy docelowej.

Możliwości zarabiania są różne: reklamy, programy partnerskie, coaching, produkty wirtualne, opłaty za dostęp do materiałów video. Nie sposób opisać wszystkich możliwości, które oferuje Tobie blogowanie.

Ile możesz zarobić pisząc na blogu?

Bardzo dużo. Najlepszy bloger Michael Arrington potrafił zarobić na swoim blogu prawie 800 tysięcy dolarów w ciągu jednego miesiąca!

Oczywiście nie ma co porównywać rynku amerykańskiego do polskiego, natomiast istnieje wiele osób w naszym kraju, dla których blogowanie jest jedynym źródłem dochodu.

3. Pomagasz ludziom rozwiązywać ich problemy

 „Kto umie dawać, potrafi też zyskiwać; dzięki takim ludziom wszyscy stają się lepsi”  – powiedział kiedyś Russel Simmons, współzałożyciel wytwórni płytowej Def Jem Records.

Tworząc treści na blogu internetowym, pomagasz innym ludziom. Załóżmy, że szukam informacji i wpisuje do wyszukiwarki Google frazę „jak zainstalować WordPressa na serwerze”. Trafiłem akurat na Twojego bloga, na którym wyjaśniłeś krok po kroku, jak to zrobić.

Jeżeli Twoja rada okaże się skuteczna, to nie tylko zyskujesz zadowolonego czytelnika, któremu pomogłeś rozwiązać problem, ale jest większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości kupie Twój produkt.

Ludzie chętniej kupują od osób, które znają, niż ludzi, których pierwszy raz widzą na oczy. Pomagając innym budujesz zaufanie.

4. Rozwijasz umiejętności pisarskie

Regularne pisanie na blogu sprawia, że potrafisz jasno i precyzyjnie przekazywać myśli.Wiele osób ma z tym problem i gdy usiądą do komputera – nie mają zielonego pojęcia co napisać. Moje początki wyglądały identycznie. Nie wyobrażałem sobie napisać artykuł, który ma powyżej 800 słów. Dzisiaj robię to bez problemu (ten wpis ma powyżej 2000 słów).

Pisanie ma wiele atutów. Po pierwsze stajesz się lepszym pisarzem i treści, które publikujesz stają się bardziej angażujące. Po drugie łatwiej Ci będzie napisać ofertę produktową, która będzie generowała większe zyski ze sprzedaży.

Trening czy mistrza.

5. Stajesz się ekspertem w danym temacie

Osoby, które wiedzą jak prowadzić bloga i robią to dobrze, często są postrzegane jako eksperci. Jeżeli Twoim celem jest stanie się autorytetem i chcesz zarabiać pieniądze przez internet, to nie znam lepszego sposobu, jak pisanie na blogu.

Możesz oczywiście stać się vlogerem, czyli osobą, która publikuje treści w formie materiałów video. Ważne jest, aby publikować materiały regularnie i stawać sobie coraz większe i ambitniejsze plany. Jeżeli nie wiesz o czym mógłbyś pisać, to załóż bloga i twórz wpisy na tematy, które Cię interesują. Na pewno są rzeczy, które Cię w życiu kręcą i masz w tym temacie dużo do powiedzenia.

Z czasem, gdy ludzie Cię poznają i zaufają staniesz się w ich oczach ekspertem. Nie stanie się to od razu. Najważniejszy jest ten pierwszy krok (założenie bloga), regularność publikowania treści oraz cel, który chcesz osiągnąć.

6. Ludzie lepiej poznają Twoją firmę

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, to pomyśl o założeniu bloga, na którym zaczniesz publikować interesujące materiały. Pisz o sukcesach, największych przeszkodach, z którymi borykała się Twoja firma, opisz ciekawe przypadki jak sobie z tymi problemami poradziliście.

61% amerykańskich konsumentów dokonuje zakupu w oparciu o rekomendacje na blogu (np. pozytywne komentarze). Dzięki temu ludzie lepiej poznają nie tylko Twoją firmę, ale również Ciebie jako osobę.

7. Tworzysz marketing wirusowy

Marketing wirusowy polega na udostępnianiu przez czytelników interesujących treści. Wpisy kontrowersyjne, śmieszne, zmuszające do myślenia rozpowszechniają się w internecie najszybciej.

Blog jest świetnym narzędziem do rozpowszechniania treści dalej, dzięki wtyczkom społecznościowym (np. udostępnieniu artykułu na tablicy na Facebooku lub Google+).

Seth Godin – jeden z najpopularniejszych specjalistów ds. marketingu powiedział kiedyś, że wystarczy mieć 1000 wiernych fanów, którzy będą zainteresowani Twoją tematyką, abyś nie musiał inwestować w reklamę i promocje do końca życia. Ludzie będą robili to za Ciebie.

Publikowanie interesujących treści na blogu sprawia, że inni ludzie chętniej udostępniają je na swoich profilach (np. Facebook, Digg itd.)

dlaczego warto prowadzić bloga

8. Tworzysz sieć kontaktów

Jeżeli ludzie zobaczą, że tworzysz kawał dobrego materiału zaczną tworzyć społeczność, która będzie komentowała i dyskutowała tematy między sobą. Oprócz tego ludzie będą do Ciebie pisali i zapraszali Cię na szkolenia, prelekcje, spotkania, webinary itd. Dzięki temu poznasz mnóstwo ciekawych ludzi.

To dobry sposób, aby znaleźć osoby, które staną się Twoimi partnerami biznesowymi. Łatwiej jest zbudować biznes z kimś, kto Ci będzie pomagał (np. promował u siebie Twoją witrynę), niż gdybyś miał to robić samemu.

Przykład oferty biznesowej, którą otrzymałem od pewnej firmy na skrzynkę mailową:

Nie będziesz otrzymywał od razu ofert do współpracy, jednak z czasem takie zaczną się pojawiać.

9, Dowiadujesz się czego chcą Twoi czytelnicy

Gdy już zbierzesz publiczność, która regularnie zacznie czytać Twojego bloga, będziesz w stanie określić, czego dokładnie chcą.

Po pierwsze dowiesz się w komentarzach na blogu, jakie są ich największe problemy, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Ludzie będą zadawać pytania, dawać informacje zwrotne, a nawet krytykować publikowaną treść. Reakcje są przeróżne.

Możesz także sam poprosić czytelników o informacje. W tym celu możesz użyć darmowych ankiet Google, dzięki którym lepiej poznasz ich problemy i oczekiwania.

10. Budujesz listę mailingową

Zwróć uwagę, że w Internecie jest wiele blogów, które zachęcają do akcji; najczęściej jest to podanie swojego adresu mailowego. W tym celu musisz zaoferować ludziom coś wartościowego, coś co sprawi, że zostawią swój adres e-mail np. darmowy raport lub materiał video.

Jakie są zalety posiadania listy mailingowej? Można powiedzieć, że budowanie listy to podstawa tworzenia dobrze prosperującego e-biznesu. Zaletą posiadania bazy mailingowej jest możliwość wysyłania linków do ciekawych artykułów, które pojawiły się na Twoim blogu.

Jeżeli nie posiadasz bazy mailingowej, to ludzie nie będą wiedzieli, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni pojawił się interesujący wpis na Twoim blogu. Gdy masz zbudowaną listę, to wysyłasz jednorazowy mailing i informujesz ich o tym.

Dzięki posiadaniu bazy mailingowej masz możliwość promowania swoich produktów. Możesz tworzyć kampanie sprzedażowe, organizować konkursy, tworzyć promocję, rozdawać rabaty itd. Baza mailingowa jest z pewnością jednym z najważniejszych narzędzi generowania dodatkowego dochodu, choć i znajdą się takie osoby, które swoje działania marketingowe opierają tylko na niej.

11. Jesteś na bieżąco z trendami

Tworząc wpis na dany temat najpierw zbierasz przydatne informacje i selekcjonujesz wiedzę. Sam codziennie przeglądam różne blogi internetowe i wyłapuje przydatne informacje, o których mógłbym napisać. Dzięki temu zdobywam wiedzę o nowościach i wiem co jest teraz na topie.

Nie wszyscy mają czas, żeby czytać branżowe artykuły w serwisach polskich i zagranicznych. Sam zresztą wiesz po sobie, że wolisz wejść na jednego bloga i znaleźć tam konkretną informację, niż przeglądać treści internetowe cały dzień.

12. Uczysz się samodyscypliny i organizacji

Jeżeli masz problem z planowaniem i wyznaczaniem celów, to blog jest świetnym rozwiązaniem, aby to zmienić. Zasada jest następująca: jeżeli nie publikujesz regularnie wpisów na blogu, to nie wypromujesz go. Nie ma takiej możliwości, aby blog z 5 wpisami był w top 5, w rankingu Google.

Jeśli poważnie podchodzisz do blogowania i budowania biznesu w Internecie, to musisznauczyć się regularności. Dla przykładu możesz zaplanować sobie, że w każdy piątek, raz w tygodniu będziesz publikował nowy wpis.

Po pół roku prowadzenie bloga stanie się dla Ciebie automatyzmem i nie będziesz musiał się nawet zastanawiać, ani specjalnie motywować, aby napisać nowy artykuł.

13. Łatwiej będzie Ci przekonać kogoś do swojego zdania

Jeżeli w Internecie jest wiele pozytywnych komentarzy i opinii na temat Twojego bloga, trudniej będzie komuś podważyć Twoje zdanie. Prowadząc dyskusję łatwiej Ci będzie przekonać innych ludzi do swojej opinii.

Robert Cialdini w swojej książce „Wywieranie wpływu na ludzi” opisał to zjawisko społecznym dowodem słuszności. Człowiek nie wiedząc jaka jest decyzja, podejmuje poglądy takie jak większość grupy. Ludzie uważają, że dane zachowanie jest poprawne, gdy widzą innych ludzi, że tak się zachowują.

Zdanie większości jest ważniejsze od zdania osoby, która nie będzie zgadzała się z Twoją opinią – chyba, że jest to osoba uważana za znanego eksperta.

14. Porządkujesz myśli

Pisanie sprawia, że czujesz się lepiej. To nie tylko sucha informacja, ale również fakt, który został już wielokrotnie poparty badaniami.

Moją rutyną stało się codzienne pisanie. W tym celu założyłem specjalny zeszyt, w którym zapisuje wszystkie myśli, które akurat mam w głowie. Według mnie nie ma efektywniejszego sposobu na lepszą wydajność umysłu. Tworzysz wtedy lepsze treści, ponieważ Twój mózg nie jest obciążony zbędnym balastem.

Dobrym pomysłem jest założenie bloga lub działu ze swoimi przemyśleniami, w którym będziesz na bieżąco dzielił się z czytelnikami tym co myślisz.

15. Rozwijasz kreatywność

Oprócz rozwijania umiejętności pisarskich, zwiększasz umiejętność kreatywnego myślenia. Pisząc jakikolwiek artykuł na blogu zmuszasz swoje szare komórki do myślenia.

Nawet gdy piszę ten artykuł, to zastanawiam się, jakie korzyści możesz zyskać prowadząc bloga w Internecie. Napisałem dopiero piętnaście punktów, ale jestem pewien, że jakbym się uparł to znalazłoby się takich punktów sto.

16. Uczysz się jak radzić sobie z krytyką

Nie ma na świecie takiej osoby, która wszystkim dogodzi. Promując serwis w Internecie każdy musi być przygotowany na „hejty” ze strony osób, którym niekoniecznie podoba się to co robisz.

Udzielając się publicznie uczysz się jak radzić sobie z krytyką. Na początku może to być nieprzyjemne. Gdy zaczynałem udzielałem się na różnych forach tematycznych. Nie wszyscy forumowicze byli przyjaźni – niektórzy wręcz agresywni.

Na początku może trochę boleć, ale później przechodzi i przyzwyczajasz się do tego. Niektórzy ludzie nie mają odwagi założyć swojego bloga, ponieważ boją się opinii innych osób. Uważają, że skoro nie są ekspertami, to nie powinni udzielać się publicznie.

Przełam ten schemat – jeżeli coś lubisz to zacznij to robić, bez względu na to jaka jest opinia innych osób.

Nawet gdy nie posiadasz eksperckiej wiedzy z jakiegoś tematu, to zawsze musi być jakiś punkt zaczepienia. Dzięki temu zaczniesz się rozwijać i pogłębiać wiedze na dany temat. Czy jest sens czekać 5 lat, aby założyć swojego bloga?

17. Uczysz się rozmawiać z ludźmi i odpowiadać na komentarze

Popularne blogi mają to do siebie, że na bieżąco są komentowane. Komentarze wymagają odpowiednio skonstruowanych odpowiedzi. Nie kieruj się emocjami, gdy ktoś napisze coś niemiłego. Lepiej poczekać, ochłonąć i wtedy odpisać.

Oprócz komentowania, ludzie zaczną zapraszać Cię będą na webinary, abyś podzielił się z ludźmi swoją wiedzą ekspercką – dzięki temu rozwijasz umiejętności komunikacyjne.

Może zdarzy Ci się sytuacja, że zyskasz partnera biznesowego, który będzie chciał reklamować Twój produkt. W takim przypadku będziesz musiał wynegocjować najkorzystniejszą cenę dla obu stron.

Blog to nie tylko siedzenie przed komputerem w domowym zaciszu, ale również komunikacja face to face, dzięki której zyskujesz większą pewność siebie i lepsze umiejętności komunikacyjne.

18. Łatwiej znajdziesz pracę

Czy firma może zatrudnić do stałej współpracy kogoś kto prowadzi branżowego bloga? Jasne, że tak! Skoro tworzysz dobrą treść na blogu, to możesz zostać cennym pracownikiem dla firmy.

Idąc na rozmowę o pracę rośnie Twoja wartość w oczach pracodawców, ponieważ to oznacza, że jesteś zorganizowany, ambitny i posiadasz fachową wiedzę na dany temat. Nie muszę Ci chyba przypominać, że doskonałe umiejętności pisarskie, sprawią że możesz żądać znacznie więcej, niż gdybyś był zupełnie anonimową postacią?

dlaczego nie blogujesz

19. Rozwijasz swoją pasję

Nie chodzi tylko o bycie ekspertem, ale stanie się osobą, która znalazła w życiu sens. Jest wiele osób, które nie mają jasno określonego celu; nie wiedzą co chcą robić w przyszłości … dopóki nie znajdą pasji.

Jeśli przeanalizujemy życie najbogatszych ludzi na świecie, to odkryjemy, że praktycznie dla każdego z nich praca jest pasją. Zdecydowanie najłatwiej jest osiągnąć finansowy i emocjonalny sukces, jeśli lubisz to co robisz.

“Największe bogactwo, to robienie tego, co kochasz.”

 Colin P. Sisson

20. Budujesz historię

Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale tworząc angażujące treści na blogu, budujesz historię, której głównym bohaterem jesteś Ty sam. Od Ciebie zależy co będą mówili o Tobie za 20 lat. Czy znajdziesz się na pierwszej stronie „New York Times” lub „Forbes”?

Pisanie bloga nie powinno być ciężką harówą, ponieważ stracisz zapał. Blogowanie powinno być przyjemnością, która sprawia, że odnajdujesz w życiu sens. To umiejętność, której może nauczyć się każdy.

Jeżeli znasz inne powody, dlaczego warto prowadzić bloga napisz o tym w komentarzu poniżej.

 

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o