Jak Rozwijać Kreatywność na Blogu

Autor: Dominik 04/04/2015
Jak Rozwijać Kreatywność na Blogu

„Po co w ogóle uczyć się jak rozwijać kreatywność – przecież trzeba sobie ułatwiać życie, a nie męczyć umysł” – powiedział kiedyś człowiek w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji na temat edukacji.

Wyobraź sobie, że w ciągu jednej sekundy potrafisz wymyślić najlepszy slogan reklamowy, który jest warty okrągły milion dolarów. A czy możesz pomyśleć o tym, że występujesz na scenie przed dziesięciotysięczną publicznością i masz wygłosić przemówienie na temat rzeczy, o której nie masz bladego pojęcia?

Nie znasz faktów, ani najdrobniejszych szczegółów, natomiast w ciągu jednej chwili potrafisz zacząć przemówienie w taki sposób, że ludzie na widowni zaczynają mdleć z wrażenia. Pod koniec prelekcji, wszyscy wstają i zaczynają bić brawo, jakby witali bohatera narodowego.

Czy chciałbyś poznać receptę, dzięki której staniesz się mistrzem kreatywnego myślenia?

Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, jesteś na dobrej drodze, aby to osiągnąć.

Kreatywność to umiejętność, którą powinien rozwijać każdy, kto chce osiągać w życiu sukces i zjednywać do siebie ludzi. Jedyne czego Ci potrzeba to odpowiedniej techniki i porzucenia starych, niepotrzebnych schematów myślowych.

Większość ludzi w Polsce nie ma zielonego pojęcia, jak stać się kreatywnym i tworzyć nowe idee, czy produkty. Żyjemy w świecie, w którym wszystko mamy podane na tacy. Jedną z nich jest łatwy dostęp do informacji w internecie. Może to zabrzmieć drastycznie, ale Internet sprawia, że Twoja kreatywność diametralnie spada.

O co dokładnie chodzi?

Chodzi o portale społecznościowe, które niszczą wszystkie dotychczasowe nawyki, które wykształciliśmy. Kiedyś, w czasach, gdy nie było komputerów i Internetu ludzie spotykali się na ulicy i wymieniali swoje poglądy przy kawie, czy herbacie.

Najnowsze badania pokazują, że 20 lat temu 60 procent rodzin zbierało się regularnie przy stole podczas kolacji. Dzisiaj ten współczynnik wynosi tylko 20 procent. Współcześni ludzie są uzależnieni od zautomatyzowanego procesu bezmyślnego przeglądania stron internetowych naszpikowanych śmieciowymi informacjami.

Ludzie poświęcają każdą wolną chwilę na przeglądanie aktualności na facebook’u oraz serwisach informacyjnych. Robią to bez konkretnego celu i nie trzymają się żadnego planu.

Technologia internetowa to błogosławieństwo dla osób, które potrafią mądrze korzystać z tego narzędzia. Dla osób, które nie mają o tym zielonego pojęcia, to eksploatowanie swojego mózgu do maksimum.

Sam należałem do grupy osób, która nie była świadoma jak wiele czasu spędza na automatycznym przeglądaniu wszelkich portali informacyjnych i społecznościowych. W ciągu jednego dnia potrafiłem 30 razy wchodzić na „Wirtualną Polskę”, aby zobaczyć co nowego pojawiło się na świecie.

Było to zbędne działanie, które sprawiało, że miałem wrażenie, że mój umysł jest przepełniony zbędnym balastem. Trzysta lat temu marynarze wyrzucali do oceanu zbędny balast, który utrudniał manewrowanie statkiem. Dzisiaj powinniśmy zrobić to samo.

Po co uczyć się jak rozwijać kreatywność?

Ucząc umysł kreatywnego myślenia stajesz się otwarty na nowe idee i pomysły. To co sprawia, że ludzie nie mają pomysłu co zrobić ze swoim życiem – to brak kreatywności. Firmy padają ponieważ nie potrafią wymyślić nowych, innowacyjnych rozwiązań. Ludzie są zwalniani, ponieważ nie potrafią być elastyczni.

Dzięki rozwijaniu umiejętności kreatywnego myślenia zamieniasz pomysły na pieniądze. Uświadom sobie, że jesteś w stanie zostać najbardziej kreatywnym człowiekiem, jakiego widział świat.

Steve Jobs jest tego bardzo dobrym przykładem. Miał wielkie plany, wielkie marzenia. Tam gdzie inni ludzie nie wierzyli, tam on szukał nowych pomysłów i uświadamiał innych w przekonaniu, że wszystko jest możliwe. Tak powstała jedna z największych firm na świecie Apple. A swoją drogą kto by pomyślał, że firma z obgryzionym jabłkiem stanie się kiedyś liderem elektroniki?

A znasz faceta, który nazywa się Richard Branson? Obecnie jest jednym z najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii i największym kreatorem jakiego widział świat. Już w wieku 17 lat otworzył swój własny biznes i promował gazetki studenckie, które były rozpowszechniane w całym kraju w nakładzie przekraczającym 400 tysięcy sztuk.

richard branson

Dla niego nie ma niemożliwego. Dzięki poszukiwaniu nowych sposobów na stworzenie biznesu dorobił się majątku. Jak sam mówi:

„Powinniśmy wszyscy aktywnie szukać przygód, z dziecięcą ciekawością podejmując dotąd niezrealizowane wyzwania. Nie ma nic lepszego, niż zrobić coś, co do tej pory wydawało się niewykonalne.”

Od dłuższego czasu zgłębiam biografie oraz historie ludzi, którzy osiągnęli wielki sukces finansowy. U każdego z nich powtarzają się 3 cechy; wiara, samodyscyplina i kreatywność.

Ciekawostka o japońskim wynalazcy

Yoshiro Nakamatsu to japoński naukowiec, który opatentował prawie 3500 wynalazków, w tym np. fotel relaksacyjny poprawiający pracę mózgu, czy samochód na wodę. Jest zdania, że mózg człowieka generuje najlepsze pomysły gdy jest niedotleniony przez minutę. Jego zwyczajem jest zanurzanie się pod wodą na 2 minuty i wymyślanie nowych pomysłów. Warto nadmienić, że swoje pomysły zapisuje w specjalnym wodoodpornym notesie, który również sam wymyślił.

Nakamatsu pomimo osiemdziesięciu paru lat na karku stale utrzymuje formę i umysł w najwyższym stanie kreatywności.

nakamtsu

Jak nauczyć się kreatywności?

Po pierwsze rób rzeczy inaczej niż inni. Albert Einstein powiedział kiedyś: „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów.” Jeśli masz zwyczaj chodzenia tą samą trasą, zmień ją i pójdź inną dróżką. Kto wie co Cię tam nowego spotka?

Robienie nowych rzeczy sprawia, że rośnie Twoja kreatywność. To co ogranicza człowieka to strefa komfortu, która nie pozwala rozwinąć skrzydeł. Rozszerzaj swoją strefę komfortu a zobaczysz, że zaczną dziać się cuda w Twoim życiu! Zaczniesz mieć więcej pomysłów, będziesz tworzyć lepsze produkty i oferty sprzedażowe. Według najnowszych badań tylko 30 minut codziennego spaceru podnosi kreatywność.

Po drugie stymuluj szare komórki. Codziennie wykonuj ćwiczenia, które będą wymagały od Ciebie kreatywności. Światowej klasy ekspert kreatywnego myślenia Edward de Bono, w swojej książce „Umysł kreatywny” proponuje ćwiczenia, które są wykorzystywane w największych firmach na świecie. Wykonując je regularnie zaczniesz generować więcej pomysłów i znajdziesz więcej rozwiązań.

Trening czyni mistrza kreatywności – praktyka

Ćwiczenie 1

Wylosuj dwie listy przypadkowych 8 wyrazów. Połącz je w pary na podstawie podobieństw lub skojarzeń. Uzasadnij swoją odpowiedź. Przykład:
Pierwsza lista: sklep, barak, kot, lampa
Druga lista:  roślina, robot, lato, koło

  • Koło-> Sklep. Koło kojarzy mi się ze sklepem z rowerami.
  • Barak -> Lato. W okresie letnim można ukryć się w baraku i ugasić pragnienie.
  • Kot -> Robot. W Japonii niedawno wymyślili robota na wzór kota. Ta maszyna miauczy, ociera się o nogi, a nawet domaga się o mleko!
  • Lampa -> Roślina. Aby roślina rosła musi mieć wystarczająco dużo światła. Jeżeli stoi w cieniu możemy włączyć lampę, aby się zregenerowała.

Ćwiczenie 2

Jeśli masz problem, którego nie potrafisz rozwiązać, użyj do tego następującej techniki. Problemem może być promocja nowej strony internetowej. W tym celu wypisz wszystkie pomysły, które przychodzą Ci do głowy.

„Jak zwiększyć docieralność klientów do mojej strony internetowej?”

Pomysły: ogłoszenia w gazecie, prośba o rekomendacje wśród znajomych, napisanie do eksperta marketingowego itd.

Niektóre pomysły mogą być banalnie proste, ale zawsze znajdą się takie, które będą rewelacyjne. W największych agencjach interaktywnych i reklamowych te ćwiczenia są stosowane codziennie.

Opisz to co widzisz

Genialnym ćwiczeniem, aby pobudzić wyobraźnie i kreatywność jest opisywanie jakiegoś przedmiotu. Bierzesz do ręki np. długopis i opisujesz wszystkie jego możliwości. Zero samokrytycyzmu. Opisuj wszystkie czynności, które możesz wykonać tym długopisem.

Dodatkowo zadaj sobie pytanie: czym się wyróżnia ten długopis od innych długopisów? Wykonuj to ćwiczenie z różnymi przedmiotami.

Zdziwisz się, jak po tygodniu wykonywania tego ćwiczenia Twoja kreatywność się zmieni.

Mam nadzieję, że zmotywowałem Cię do pracy nad sobą i przynajmniej wiesz trochę więcej jak rozwijać kreatywność. Może już teraz masz w głowie pomysł, który jest warty milion dolarów?

Jeżeli znasz inne sposoby, aby stać się bardziej kreatywną osobą, napisz o tym w komentarzu poniżej.

 

3
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Głodomir
Gość
Głodomir

skomentuję tutaj, ale odnosi się to do całości tego bloga i pozostałych stron z artykułami: rewelacja

prawdziwy content i to w obfitych ilościach

dużo czytania, dobry styl pisania, dużo przyswoiłem się i się nauczyłem, czyli moja potrzeba zaspokojona

dziękuję i pozdrowienia!

PS. również jeśli chodzi o wygląd, odpowiada mi estetyka, układ, czcionki, wszystko optymalnie

Hubert
Gość
Hubert

Dużo wartościowej wiedzy! Dzięki.