Jak Wybrać Domenę Internetową Która Podbije Polski Rynek

Autor: Dominik 05/12/2014
jak wybrać domenę internetową

 

Prawie każdy stoi przed początkowym dylematem, jak wybrać domenę internetową, która będzie idealna pod każdym względem. Niejednokrotnie miałem z tym problem. Był taki moment, że zastanawiałem się dwa tygodnie nad wyborem nazwy dla domeny internetowej i żadna nazwa nie wydawał mi się odpowiednia.

Jeżeli również zastanawiasz się nad wyborem domeny dla bloga, portalu lub strony firmowej, to przeczytaj artykuł do końca.

Czym jest domena internetowa?

Domena jest wirtualną wizytówką Twojej osoby/firmy. Od tego jaką nazwę wybierzesz będzie zależało, czy ludzie ją zapamiętają. Podstawowymi rozszerzeniami stosowanymi na świecie są, takie z końcówką: .com, .org, .net, .info, .gov, .edu.

W Polsce najbardziej popularne jest rozszerzenie .pl, które przyjęło się w świadomości internautów. Domena .com jest również popularna, ale ludziom kojarzy się z rynkiem globalnym. Rozszerzenie .com jest niekwestionowanym liderem na świecie.

Dobry wybór nazwy dla domeny to podstawa każdej witryny internetowej. Są ludzie, którzy potrafią kupić domenę za dziesiątki tysięcy złotych. Istnieją domeny, które zostały sprzedane za bardzo grubą kasę. Przykłady: Beer.com – 7 milionów dolarów, hotels.com – 11 milionów dolarów, czy vacationrentals.com – 35 milionów dolarów.

Brzmi niewiarygodnie, ale to pokazuje, jak dużo pieniędzy potrafią wydać ludzie, aby mieć najlepiej brzmiącą domenę w swoim posiadaniu.

Ostatnio do użytku internetowego weszły domeny z końcówkami: .best, .cash, .city. Niestety ich popularność jest jak na razie w naszym kraju bardzo mała. Pełną listę domen znajdziesz tutaj.

Według mnie najlepiej postawić na domenę z końcówką .pl. Jeśli zamierzasz działać na rynkach zagranicznych warto dodatkowo zarejestrować domenę z końcówką .com – w zależności od kraju, w którym prowadzisz działalność (np. Niemcy .de, Francja fr.)

Ile kosztuje domena internetowa?

W zależności od dostawcy hostingu ceny kształtują się w granicach 10-25 zł za domenę .pl. Ja za swoją domenę zapłaciłem 20 zł. Przedłużenie domeny o kolejny rok kosztuje ok. 80 zł.

Jak wybrać domenę internetową, która osiągnie sukces?

Zanim wybierzesz optymalną nazwę dla domeny internetowej musisz sprecyzować, w jakiej niszy będziesz prowadził swoją działalność. Kluczowe znaczenie będzie miała grupa docelowa, do której skierujesz swoje produkty.

Przed wyborem nazwy domeny zadaj sobie następujące pytania:

  • Z czym kojarzy się ta nazwa? Jakie są Twoje pierwsze skojarzenia?
  • Czy internauta zapamięta tę nazwę?

Jeżeli nie jesteś pewien to zadzwoń do 5 osób i podyktuj im nazwę domeny, którą wymyśliłeś. Następnie odezwij się do nich za dwa dni i zapytaj, czy ją pamiętają i czy mogą powtórzyć. Jeśli tak, to oznacza, że domena jest ok.

Najlepiej, żebyś zrobił listę 20-30 domen, które są wolne i wybrał tą która prezentuje się najlepiej. Kluczowe jest to, aby domena kojarzyła się z czymś pozytywnym i zapadającym w pamięć.

Czy z domeną wszystko jest ok?

Przed zakupem domeny koniecznie sprawdź jej historię. Niedawno sam popełniłem błąd i nie zbadałem jaka była jej historia. Okazało się, że domena została wykupiona dwa lata wcześniej i była pozycjonowana na frazy, które niekoniecznie były dla mnie korzystne.

Najgorsze było jednak to, że domena nie pojawiała się w wynikach wyszukiwania co mogło oznaczać, że dostała wcześniej filtr algorytmiczny za niezgodne z polityką Google działania związane z linkowaniem.

Jeżeli kupujesz domenę od osoby prywatnej upewnij się, jaki jest jej wiek, gdzie była pozycjonowana i na jakie frazy kluczowe. Historię domeny możesz sprawdzić nahttp://www.archive.org.

Jakich domen nie wybierać?

1. Zrezygnuj z domeny, którą ciężko wpisać w przeglądarce

W miarę możliwości nie wykorzystuj domen z “polskimi ogonkami”: „ą”, „ę”, „ż”, „ó”, „ł”. Jestem świadomy, że nie zawsze jest to możliwe, natomiast zasada jest następująca;domena musi być łatwa do wpisania w okno wyszukiwarki.

Ludzie nie lubią rzeczy skomplikowanych, a tym bardziej nie zapamiętają domeny, którą ciężko wpisać na klawiaturze. Przykładem jest moje nazwisko, które w niejednym urzędzie zostało wpisane niepoprawnie.

Światowej sławy mówca motywacyjny przedstawia się pod pseudonimem Anthony Robbins (www.tonyrobbins.com). Jego prawdziwe nazwisko to Anthony J. Mahavorick.

Jeśli masz trudne do napisania nazwisko z “polskimi ogonkami” stwórz maksymalnie uproszczoną domenę.

2. Unikaj zbyt długich domen

Nazwy długie to takie, które przekraczają 25 znaków. Np. „niskiekredytymieszkaniowe.pl”, „pozycjonowaniestroninternetowych.pl”. Zgodzisz się ze mną, że takie domeny trudno wpisać do wyszukiwarki, nie mówiąc już o zapamiętaniu i rekomendowaniu innym osobom?

3. Nie wykorzystuj myślników

Ok, wykorzystuj myślnik, ale tylko jeden i tylko wtedy, gdy zależy Ci na rejestracji domeny internetowej. Nie wykorzystuj myślników do łączenia wyrazów np. „tanie-samochody-osobowe.pl”, „nowe-ulgi-podatkowe.pl”.

Ludzie nie są przyzwyczajeni do wpisywania nazwy domeny z myślnikami. Jeśli podasz znajomemu przez telefon nazwę „tanie-samochody-osobowe.pl” to najprawdopodobniej wpisze ją „taniesamochodyosobowe.pl”.

4. Nie używaj cyfr w nazwach domen

Nie polecam Ci tej strategii. Zauważyłem, że niektóre firmy rejestrują domeny, na których znajduje się jedna lub więcej cyfr. W niektórych przypadkach można przymknąć na to oko, ale już niewybaczalne jest używanie domeny „taniekredyty1000zl.pl”.

Cyfry są dobre w przedstawianiu statystyk, ale nie w nazwie domeny internetowej.

5. Unikaj jak ognia domen, które kojarzą się z cierpieniem i nieprzyjemnymi uczuciami

Nawet firmy, które reklamują usługi pogrzebowe używają nazw, które kojarzą się ze spokojem lub odpoczynkiem np. zaniolami.pl, memorial.pl.

Domeny, które kojarzą się z nienawiścią, złością, agresją nie są dobrze odbierane przez internautów. Nawet, gdy domena jest łatwo zapamiętywana, to ludzie będą mieli mieszane uczucia.

Czy używać angielskich nazw w polskich domenach?

Pytanie, nad którym długo się zastanawiałem i jeszcze dłużej szukałem odpowiedzi. To zależy od niszy, w której działasz. Jeżeli sprzedajesz urządzenia rehabilitacyjne dla ludzi starszych, to kiepskim pomysłem będzie nazwanie domeny „rehabilitation.pl”.

Z drugiej strony, nawet gdy kierujesz produkty do osób, które znają angielski, to warto kilka razy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej domeny. Tak jak w przypadku polskich wyrazów, unikaj nazw, które są trudne do napisania np. „success”, „reliable”

Istnieje duża grupa ludzi, którzy lubią angielskie nazwy, ponieważ kojarzą im się z profesjonalizmem, z czymś zagranicznym (np. coś co pochodzi z Wielkiej Brytanii czy USA). Będą też takie osoby, którym nie spodoba się Twoja anglojęzyczna nazwa.

Wykorzystuj angielską nazwę tylko w przypadku, gdy domena jest łatwa do napisania. Wcześniej określ grupę docelową Twoich odbiorców i zorientuj się, czy znają język angielski.

www czy bez www?

Warto, żebyś wiedział, że dla wyszukiwarki Google domena z akronimem www i bez www to dwie różne domeny. Musisz dokonać wyboru i postawić, na jedną z nich. Ma to ogromne znaczenie pod kątem pozycjonowania strony w Internecie, ponieważ linki do twojej strony będą nazywały się „www.twojadomena.pl” albo “twojadomena.pl”

Ja preferuje domenę bez www ponieważ uważam, że łatwiej ją zapamiętać. Jeżeli Twoja domena ma ponad 15 znaków to postaw na domenę bez www.

Gdy już wybierzesz domenę …

Poświęć kilka minut i zastanów się, jak będzie wyglądała na wizytówce. Czy jej nazwa będzie wyglądała profesjonalnie, czy komicznie? Wyobraź sobie gadżety reklamowe, na których znajduje się adres Twojej strony internetowej. Jak się prezentuje?

Jeżeli planujesz stworzyć większą kampanię reklamową to pomyśl, jak będzie wyglądała reklama na bilbordzie. Czy nazwa domeny będzie prezentować się odpowiednio?

Jeśli masz jakieś wątpliwości jak wybrać domenę internetową lub chcesz podzielić się wskazówkami, które będą pomocne dla innych czytelników zapraszam do zostawienia komentarza poniżej.

 

Oceń artykuł

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
GuzikCidotego.pl
Gość

Wybór domeny jest ważną decyzją. Dla niektórych firm sprawdza się ten element…;)