Poradnik: Jak Założyć Własnego Bloga na WordPressie

by Dominik 09 kwietnia, 2015

Pewnie zastanawiasz się jak założyć własnego bloga na WordPressie? Na początku możesz być lekko zdezorientowany.

Kilka lat temu kiedy zakładem swojego pierwszego bloga na nie wiedziałem kompletnie nic. Pamiętam, że męczyłem się z instalacją długi czas, aż  w końcu mi się udało. Uwierz mi, że to jest naprawdę łatwe! W tym przewodniku dowiesz się krok po kroku co zrobić, aby już niedługo zacząć blogować!

Zdecyduj się o czym będziesz pisał na blogu

„Najtrudniejszy jest pierwszy krok”, śpiewała kiedyś Anna Jantar, chociaż w praktyce nie jest wcale taki trudny. Przed przystąpieniem do założenia własnego bloga powinieneś wiedzieć o czym będziesz pisał. Musisz znaleźć niszę.

O czym pisać? O tym co lubisz. Pisanie bloga nie jest morderczą pracą z kilofem w ręku.Pisanie bloga powinno sprawiać przyjemność. Większość blogów, która osiągnęła sukces była tworzona z pasji.

Kiedy zaczynałem swoją przygodę z blogowaniem, pisałem o rozwoju osobistym. Na pewno jest temat, na który masz dużo do powiedzenia. I wcale nie musisz być ekspertem, żeby o tym pisać.

Możesz pisać o wszystkim. W blogowaniu nie ma żadnych limitów dotyczących tematyki czy tworzenia artykułów. Najważniejszy jest pomysł, dzięki któremu zaczniesz tworzyć nową wartość w Internecie. Ludzie piszą o wszystkim; o modzie, sporcie, polityce, tanim podróżowaniu za granicę, zdrowym odżywianiu itd.

Jeżeli prowadzisz stronę firmową, to również powinieneś stworzyć bloga, ponieważ dzięki temu zyskasz większy ruch.

Jak sprawdzić czy dany temat będzie dobry? Wpisz w wyszukiwarkę Google nazwę tematu i sprawdź, jak duża jest konkurencja. Dobrym narzędziem do sprawdzenia konkurencji będzie analiza słów kluczowych Google lub Google Trends.

Gdzie założyć bloga?

Jak zapewne wiesz istnieje możliwość założenia bloga za darmo. Popularnym usługodawcą jest m.in. Blogger, czy Tumblr . Dlaczego nie rekomenduje Ci darmowego sposobu?

Po pierwsze zakładając swoje konto na bloggerze nie otrzymujesz unikalnej nazwy dla domeny. Otrzymujesz tzw. subdomenę. Załóżmy, że założyłeś konto z nazwą „jankowalski”. W przypadku subdomeny Twoja nazwa będzie brzmiała „jankowlaski.blogger.com”. Decydując się na własny hosting i domenę Twoja nazwa nabiera większego znaczenia i w tym przypadku będzie to: „jankowalski.pl”. Zyskujesz unikalną domenę i krótszą nazwę, której nikt Ci nie zabierze.

Po drugie wybierając darmową platformę tracisz nad nią pełną kontrolę. Twój blog jest umieszczony na innym serwerze, a to oznacza, że nie jesteś jego prawowitym właścicielem. Jeśli administratorzy serwisu uznają, że nie pasuje do ich polityki (co zdarza się często) to usuną go bez żadnego ostrzeżenia. Twoja praca idzie na marne.

Instalując WordPressa na własnym serwerze masz pewność, że osoby trzecie nie będą w niego ingerowały. WordPress daje dostęp do wielu tysięcy darmowych szablonów, wtyczek oraz dodatków. Masz możliwość tworzenia takiej treści, jaka Ci się podoba.

Obecnie ponad 80 milionów stron na całym świecie korzysta z platformy WordPress. (2015 r.)

Jak założyć własnego bloga w 15 minut?

Zanim zaczniesz cieszyć się własnym blogiem musisz wykupić serwer oraz domenę. Istnieje wiele firm hostingowych, które mają różne opinie. Ze swojej strony rekomenduje Ci Zenbox, z którego korzystam już od dłuższego czasu (założyłem w 2013 roku) i działa bez zarzutu.

Atutami Zenbox jest dostęp do unikalnej ilości użytkowników, którzy wchodzą na Twoją stronę w ciągu miesiąca oraz szybka pomoc techniczna.

Koszt domeny to 20 zł/rok. Koszt przedłużenia domeny o kolejny rok to 80 zł. Nazwa dla Twojej domeny musi być chwytliwa i łatwa do zapamiętania. Więcej na ten temat pisałem w poście dotyczącym wyboru dobrej domeny.

W zależności od Twoich potrzeb dostępne są następujące plany hostingowe (stan na 8 kwietnia, 2015 r.):

jak założyć bloga na zenbox

Na początku proponuje zakup najniższego pakietu. Z czasem, gdy zaczniesz generować na stronie więcej ruchu możesz wykupić wyższy pakiet.

Konfiguracja domeny i serwera

Gdy wykupiłeś domenę i pakiet hostingowy, to pora na konfiguracje serwera. Większość serwerów posiada automatyczną instalację WordPressa, jednak czasami może się zdarzyć, że będziesz potrzebował ręcznie zainstalować system. Instalacja jest banalnie prosta. Pokaże Ci to na przykładzie panelu administracyjnego na Zenbox.

  1. Metoda automatyczna

Na początku musisz zalogować się do swojego panelu administracyjnego. Gdy to zrobisz w zakładce „Zarządzanie serwerem” klikasz „Strona główna”:

metoda automatyczna

W menu pokazą Ci się wszystkie dostępne domeny. Klikasz w tą, na której ma zostać zainstalowany blog na WordPressie:

wybór

Znajdujesz się w panelu zarządzania serwerem. Zjedź kursorem na sam dół i kliknij „WordPress”.

dalszy wybór

Następnie klikasz „instaluj tą aplikację”:

instalacja aplikacji

W tym momencie przechodzisz do panelu instalacyjnego. Zanim jednak zainstalujesz WordPressa na swoim serwerze musisz go skonfigurować. Na początku wybierasz domenę, na której ma zostać zainstalowany skrypt WordPress. Możesz także wybrać ścieżkę, w której ma zostać zainstalowany blog. W innym przypadku pozostawiasz to pole puste:

puste

Następnie przechodzisz do zakładki „Ustawienia”. W tej sekcji wprowadzasz:

Login Administratora – nazwa, dzięki której zalogujesz się do panelu administracyjnego WordPressa.

Hasło Administratora – hasło do panelu administracyjnego WordPressa.

Email Administratora – wprowadź swój adres mailowy.

Tytuł strony – jak będzie nazywała się Twoja strona?

Motto WWW – wprowadzasz opis strony:

motto przy założeniu wordpressa

Reszty opcji nie zmieniasz.

Klikasz przycisk „Zainstaluj”:

dalej

Instalacja może zająć krótką chwilę. Zanim zdążysz pójść po herbatę Twój WordPress już zostanie zainstalowany

Gratulacje! Możesz się zalogować do swojego panelu administracyjnego i zarządzać swoim blogiem:

zainstalowane

  1. Metoda ręczna

W mojej opinii metoda ręczna wcale nie jest trudniejsza do wdrożenia, jednak zajmuje trochę więcej czasu.

Na początku wejdź do panelu zarządzania serwerem:

zarządzanie serwerem

Wybierz domenę:

domena

Następnie musimy utworzyć bazę danych, na której zostanie zainstalowany skrypt WordPress. W tym celu wybierz opcje „Zarządzanie bazami MySQL”.

zarządzanie

Tutaj znajdują się wszystkie utworzone bazy MySQL. Jeżeli w przyszłości będziesz chciał dodać lub usunąć bazę danych to logujesz się i całą procedurę wykonujesz w tym miejscu. Do bazy danych możesz wejść również z poziomu administratora. W tym celu możesz zalogować się klikając na „Przejdź do PHPMYADMIN”.

Nas jednak interesuje opcja „Utwórz Nową Bazę Danych”:

baza danych

Znajdziesz się w kreatorze tworzenia bazy, na której zostanie zainstalowany WordPress.

Tworzysz nazwę bazy danych, nazwę użytkownika oraz hasło. Gdy to zrobisz pojawi się komunikat z danymi:

dane o tym jak założyć bloga na wordpress

UWAGA: Te dane będą Ci potrzebne przy instalacji WordPressa na serwerze. Najlepiej, żebyś zapisał je w widocznym miejscu!

Teraz musimy ściągnąć pliki instalacyjne WordPressa. Gdy znajdziesz się na stronie zjedź kawałek na dół i kliknij „Pobierz WordPressa …”:

Aby rozpakować WordPressa musisz ściągnąć Winrar lub 7zip. Są to programy, które służą do wypakowywania archiwów.

Gdy już zainstalujesz jeden z tych programów rozpakuj pliki WordPressa. W przypadku programu Winrar klikasz „Wypakuj tutaj”:

winrar

Ok, teraz musimy zainstalować program, dzięki któremu połączymy się z naszym serwerem. Polecam Ci Total Commander. Dzięki niemu – nie tylko będziesz mógł zainstalować WordPressa, ale również dodawać wtyczki i modyfikować pliki skryptowe.

Zainstaluj program w wybranym miejscu na Twoim komputerze. Gdy to zrobisz uruchom program. Zgodnie z komunikatem powitalnym kliknij na pojawiającą się liczbę.

Na górnym szarym pasku znajdziesz różne ikony. Kliknij na tą z napisem FTP (zgodnie z poniższym obrazkiem):

kolejne

Otworzy się nowe okienko, w którym wybierasz „Nowe połączenie”. Masz tutaj kilka pól do uzupełnienia:

„Sesja” – wpisujesz cokolwiek np. nazwę nowej strony internetowej.

„Nazwa hosta[:port]:” – wpisujesz nazwę hosta, którą znajdziesz w panelu administracyjnym. W Zenboxie nazwa znajduje się w głównym panelu administracyjnym, w prawym dolnym rogu w zakładce „Twoje konto”.

„Nazwa użytkownika” – wpisujesz nazwę swojego głównego konta (widoczna w panelu administracyjnym).

„Hasło” – wpisujesz hasło, którego używasz do logowania.

Kiedy wszystkie dane wpiszesz poprawnie kliknij „OK”. Zostaniesz zalogowany do serwera FTP swojego konta. Z prawej strony wybierz lokalizację pliku, w której wypakowałeś pliki WordPressa, natomiast z lewej strony wybierz lokalizacje domeny. W zależności od usługodawcy hostingu lokalizacja może wyglądać trochę inaczej. W Zenbox jest to „Domains”-> „Nazwa Twojej domeny” -> „public_html” (w tym folderze rozpakowujesz pliki instalacyjne)

Teraz musimy wrzucić wszystkie pliki WordPressa na serwer. Aby to zrobić zaznacz kursorem któryś z plików i wciśnij jednocześnie Ctrl+A (zaznacz wszystkie pliki). Następnie wszystkie pliki przeciągnij na lewą stronę:

wypakuj

Idź zaparzyć sobie kawy lub herbaty, ponieważ to trochę potrwa

Gdy wszystkie pliki zostaną wgrane na serwer, wpisujesz w okno przeglądarki nazwę Twojej domeny. W niektórych przypadkach trzeba odczekać kilka godzin zanim wszystko zostanie skonfigurowane.

Gdy zobaczysz ekran powitalny, jak na poniższym obrazku to oznacza, że wszystkie punkty wykonałeś dobrze.

good

Kliknij „Zaczynajmy!”

Pojawi się okno, w którym wpisz nazwę bazy danych, nazwę użytkownika oraz hasło. To są te same dane, które wpisywałeś podczas tworzenia nowej bazy danych. Po ich wpisaniu kliknij „Wyślij”:

teraz wiesz jak założyć własnego bloga na wordpressie

W następnym komunikacie kliknij przycisk „Uruchomienie instalacji”:

Skrypt został już prawie zainstalowany. Zostały do uzupełnienia jeszcze następujące dane:

“Tytuł witryny”

“Nazwa użytkownika” – nazwa, którą wpiszesz za każdym razem, gdy będziesz logował się do panelu administracyjnego WordPressa.

“Hasło” – musisz je zapamiętać, ponieważ bez niego nie zalogujesz się do panelu.

“Twój e-mail” – wpisujesz adres mailowy.

“Prywatność” – UWAGA: na początku, gdy Twoja strona nie jest jeszcze gotowa proponuje Ci, aby odznaczyć opcję „Pozwól wyszukiwarkom indeksować witrynę”. Zanim Twoja strona pojawi się w wyszukiwarkach internetowych będziesz mógł ją ustawić i tą opcje z powrotem zaznaczyć.

Na końcu kliknij „Zainstaluj WordPressa”. To wszystko! Twój blog został właśnie stworzony.

Za każdym razem, gdy będziesz chciał zalogować się do panelu administracyjnego wpisz „nazwa-twojej-strony.pl/wp-admin”. Logujesz się używając loginu i hasła, których użyłeś przy instalacji WordPressa.

logowanie do wordpress

Jak poruszać się po panelu administracyjnym WordPressa

Panel jest intuicyjny i nawet osoba, która nigdy nie miała żadnego doświadczenia związanego z internetem szybko nauczy się jak go obsługiwać. Poniżej omówię najważniejsze opcje:

Wpisy – ta sekcja odpowiada za tworzenie artykułów. Możesz dodawać również kategorie i tagi.

Strony – dodaj nową stronę np. “kontakt” lub “o mnie”/”o firmie”.

Komentarze – możliwość moderowania komentarzy.

Wygląd – to miejsce, w którym możesz dodawać nowe szablony, widgety, menu. Jeżeli zależy Ci na doskonałym wyglądzie szablonu polecam zajrzeć na Themeforest. Mają tam tysiące różnych motywów, dzięki którym Twoja strona będzie wyglądała zupełnie inaczej niż teraz. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule Gdzie Kupić Profesjonalny Szablon do WordPressa

Wtyczki – dzięki tej opcji możesz wyszukiwać i dodawać nowe wtyczki np. komentarze disqs, formularze kontaktowe, shortcody itd. W żadnym innym systemie zarządzania treścią nie znajdziesz tak wielu darmowych wtyczek.

Użytkownicy – masz możliwość personalizacji swojego profilu, dodaniu opisu i avatara.

Ustawienia – ta opcja odpowiada za działanie i wyświetlanie treści na blogu.

Na zakończenie

Już wiesz jak założyć własnego bloga na WordPressie, dzięki czemu już dzisiaj możesz zacząć tworzyć inspirujące treści. Jeśli uważasz, że wpis okazał się dla Ciebie pomocny, proszę udostępnij go dalej, aby również inni mogli z niego skorzystać.

Jeżeli uważasz, że czegoś tu brakuje to napisz o tym w komentarzu poniżej. Na bieżąco będę starał się ten post aktualizować.

Dziękuje i pozdrawiam.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
2 lat temu

dzięki !

Janusz Kamiński
2 lat temu

Dziękuję bardzo za ciekawy artykuł!

Pisanie bloga
2 lat temu

Rozpocząć blogowanie, moim zdaniem, najlepiej na WordPress.com – ma to tę zaletę, że jeśli zdecydujemy się na niezależność (własny hosting, domena), to wszystko możemy ładnie przenieść.