10 Przydatnych Wtyczek do WordPressa Ułatwiających Pracę

by Dominik 15 listopada, 2017
przydatne wtyczki do wordpressa

Szukasz wtyczek do WordPressa, dzięki którym praca stanie się szybsza i przyjemniejsza? Poniżej znajdziesz moją subiektywną listę, którą wykorzystuje w swoich projektach. Dodam, że wtyczki, które zostały opisane w artykule są całkowicie darmowe. Nie ma co przedłużać, czas przejść do konkretów!

Jak instalować wtyczki do WordPressa?

Aby zainstalować dowolną wtyczkę do WordPressa przejdź do swojego panelu administracyjnego i wejdź w zakładkę “Wtyczki”. Następnie kliknij “Dodaj nową”. Pojawi się panel, w którym wpisujesz nazwę wyszukiwanej wtyczki. Kiedy już znajdziesz wtyczkę, którą Cię interesuje klikasz “Zainstaluj teraz”. Gdy wtyczka zostanie zainstalowana, klikasz “Aktywuj”. Tym sposobem instalujesz każdą wtyczkę, która została opisana w tym artykule.

Pretty Links

Przeglądając różne strony internetowe znajdziesz ciekawe linki, które prowadzą do różnych stron zewnętrznych. Wiele z nich wykorzystuje Pretty Links – wtyczkę, która maskuje linki sprawiając, że stają się one bardziej przejrzyste nie tylko dla robotów Google ale również dla użytkowników czytających Twoją stronę.

instalacja prettylink

Pretty Links jest doskonałą wtyczką dla wszystkich osób, które zamieszczają na swojej stronie linki afiliacyjne oraz wszelkie odnośniki, które przenoszą nas do stron zewnętrznych. W konfiguracji wtyczki możesz ustawić rodzaj przekierowania, nazwę oraz atrybut linków kierujących do stron docelowych.

prettylink wygląd

WordPress SEO by YOAST

To jedna z podstawowych wtyczek, od której zaczynam konfiguracje swoich serwisów internetowych. Yoast jest wtyczką do optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarek.  Jeżeli zależy Ci na lepszej widoczności Twojego bloga czy serwisu w internecie to powinieneś ją zainstalować w pierwszej kolejności.

Wtyczkę możemy skonfigurować według własnych preferencji. W internecie znajdziesz wiele informacji dotyczących ustawień. Świetny poradnik dotyczący konfiguracji tej wtyczki napisał Bartosz Romanowski z bloga WPzen.

Po instalacji WordPress SEO by Yoast zobaczysz dodatkową zakładkę, w której znajduje się kilka opcji. Nas najbardziej interesuje opcja „Tytuły i Meta Tagi” w której ustawiasz tagi dla wpisów i kategorii.

yoast tytuły

W sekcji tworzenia wpisów i stron, na dole ekranu pojawi się nowy panel odpowiadający za optymalizacje. Dostępnych jest kilka opcji, które będą pokazywały jak Twoja strona będzie wyświetlana w wyszukiwarce Google. Gdy wpiszesz słowo kluczowe otrzymasz wytyczne co należałoby poprawić.

yoast optymalizacja

Wtyczka umożliwia też wygenerowanie mapy strony xml, które wysyłasz do Google Search Console. Istnieje również wersja premium tej wtyczki, która zawiera kilka dodatkowych opcji.

Antispam Bee

Czy zastanawiałeś się jak uchronić się przed spamerskimi komentarzami, które zaśmiecają Twojego bloga? Jeśli tak to świetną opcją będzie instalacja wtyczki o nazwie Antispam Bee.

Odkąd zacząłem korzystać z tej wtyczki wszystkie spamerskie komentarze wygenerowane przez roboty trafiają tam gdzie powinny, czyli do folderu ze spamem.

Wtyczka Antispam Bee jest banalna w obsłudze. Instalujesz ją, aktywujesz i cieszysz się z efektów jej pracy. W ustawieniach znajdziesz też bardziej zaawansowane opcje konfiguracji, które możesz ustawić według własnych preferencji.

ustawienia atispam

Contact Form 7

Szukasz wtyczki, dzięki której stworzysz prosty formularz kontaktowy? Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco to powinna zainteresować Cię wtyczka Contact Form 7.

Dzięki niej stworzysz prosty formularz kontaktowy na swojej stronie internetowej, dzięki któremu użytkownicy i klienci będą mogli się z Tobą skontaktować przez adres e-mail.

Cała konfiguracja tej wtyczki jest następująca. W zakładce “Formularze” ustawiasz wszystkie pola, które mają być widoczne dla użytkownika w formularzu kontaktowym. Standardowo widnieje: imię, adres email, temat oraz treść wiadomości. Jest możliwość wygenerowania zaawansowanych formularzy, które służą do wysyłania bardziej precyzyjnych informacji. W polu „Email” ustawiasz adres mailowy, na który przyjdzie wiadomość wysłana przez użytkownika.

formularz contact form

Contact Form 7 została już pobrana ponad milion razy przez osoby korzystające z WordPressa czyniąc ją jedną z najpopularniejszych wtyczek.

Google Analytics Dashboard for WP (GADWP)

Każdy kto zajmuje się marketingiem internetowym oraz analizą zachowań internautów na stronie internetowej powinien mieć podpiętą stroną pod Google Analytics. Jest to narzędzie, które dostarcza nam cennych informacji o internautach przeglądających nasze serwisy.

Dzięki temu dowiemy się m.in. ilu użytkowników odwiedza naszą stronę, jakie strony są najczęściej przeglądane oraz ile czasu internauci przeglądają daną podstronę. Informacji jest cała masa i można napisać niejedną książkę o działaniu tego narzędzia analitycznego.

Google Analytics Dashboard for WP to przydatna wtyczka do WordPressa, którą łączymy z naszym kontem w Analytics. Gdy ją aktywujemy to w panelu administracyjnym w „Kokpicie” znajdziemy informacje i statystyki, które są na bieżąca aktualizowane z naszego konta Analytics. W panelu znajdziemy m.in. informacje o ilości sesji, użytkownikach, ruchu organicznym czy ilości odrzuceń.

Dla osób które szukają wtyczki umożliwiającej przegląd danych z poziomu WordPressa jest to pozycja obowiązkowa.

Jetpack

To hybryda, w której znajdziesz wiele ciekawych opcji ułatwiających pracę. Jetpack zawiera:

  • Statystyki które pokazują ilość osób, które wchodzą na Twoją stronę internetową. Jest to taka skromniejsza alternatywa dla wtyczki Analytics.
  • Przyciski udostępniania, które są widoczne na dole artykułu. Dzięki temu internauci mogą w prosty sposób udostępnić artykuł na portalach społecznościowych.
  • Komentowanie przy użyciu konta WordPress, Twittera, Facebooka lub Google+.
  • Generowanie mapy serwisu
  • Blokowanie podejrzanych prób logowania do panelu administracyjnego
  • Kilka innych opcji, które ułatwiają pracę z WordPressem.

Nie polecam włączać wszystkich dostępnych opcji w Jetpacku, gdyż może to spowolnić działanie WordPressa. Najlepiej włączyć tylko kilka opcji, które są nam najbardziej potrzebne.

różne opcje w jetpacku

EWWW Image Optimizer

Zdjęcia które pojawiają się w naszych wpisach na blogu nie zawsze są dostosowane do wyszukiwarek internetowych. Jeśli rozmiar zdjęcia jest zbyt duży to strona będzie wczytywała się znacznie wolniej. Niestety ale dzieje się to często, gdy wrzucamy zdjęcia prosto z naszego komputera bez wcześniejszej kompresji.

Z ostatnich informacji wynika, że jednym z czynników rankingowych wyszukiwarki Google jest szybkość wczytywania strony. Serwisy które ładują się bardzo wolno otrzymują punkty ujemne, co może przełożyć się na niższe pozycje w rankingu. Dotyczy to w szczególności wyników wyszukiwania na urządzeniach mobilnych.

Ewww Image Optimizer to narzędzie, które optymalizuje obrazy na stronie internetowej sprawiając, że stają „lekkie”. Dzięki temu strona wczytuje się szybciej i jest lepiej zoptymalizowana pod kątem przejrzystości dla wyszukiwarek internetowych. Jeśli posiadasz serwis, w którym zamieszczasz dużo zdjęć to ta wtyczka będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Alternatywą jest wtyczka WP Smush, z której również korzystam  i daje doskonałe rezultaty.

WP Super Cache

To wtyczka do wordpressa, dzięki której skrócisz czas ładowania strony i zmniejszysz zużycie serwera. Mówiąc prościej, dzięki WP Super Cache działanie Twojej strony będzie znacznie szybsze. Dla przykładu spójrz na poniższy obrazek prezentujący stronę, na której wtyczka jest wyłączona. W tym celu użyłem narzędzia do sprawdzania szybkości wczytywania strony Pingdom.

Przed włączeniem WP Super Cache parametry strony prezentują się następująco:

pingdom wyłączone

Po włączeniu tej wtyczki strona działa trochę szybciej. Wcześniej “Load Time” czyli prędkość wczytywania wynosiła 1.81 s, a teraz wynosi 1.10 s:

pingdom po włączeniu wp super cache

Różnice widać także w teście szybkości PageSpeed Insights od Google. Poniżej widzisz raport, w którym wtyczka jest wyłączona.

pagespeed insight wyłączona

Po włączeniu wtyczki strona otrzymuje o cztery punkty więcej na komputerach i o sześć punktów więcej na komórkach. Wynik pozytywny!

pagespeed włączona wtyczka do wordpressa

WP Super Cache nie jest trudna w konfiguracji i nawet osoba początkująca poradzi sobie z ustawieniami. Alternatywą dla powyższej wtyczki jest W3 Total Cache, która także działa doskonale, jednak aby wyciągnąć z niej więcej trzeba ją odpowiednio skonfigurować, co nie jest wcale takie proste dla osób początkujących.

Jeśli nie znasz się na konfiguracji wtyczek zaznacz tylko te pola, które są rekomendowane, gdyż nieumiejętne ustawienia mogą doprowadzić do problemów z działaniem strony.

Updraft Plus

To wtyczka, która służy do tworzenia kopii zapasowej naszej strony. Jeśli myślisz o tworzeniu serwisu, na którym będziesz umieszczał nowe treści to powinieneś w pierwszej kolejności zainstalować wtyczkę, która w razie jakichkolwiek problemów przywróci wcześniej utworzoną kopię.

Updraft Plus jest w łatwa w obsłudze, dzięki czemu jednym kliknięciem tworzysz kopie zapasową, która jest zapisywana na serwerze. Możesz też wybrać miejsce zdalnego przechowywania plików na serwerach zewnętrznych.

Jeśli zdarzy Ci się utracić dane lub strona przestanie działać zawsze możesz przywrócić wszystkie pliki za pomocą tej wtyczki.

updraft na stworzenie kopii zapasowej

Sucuri Security

Świetnym rozwiązaniem, żeby zabezpieczyć naszą stronę przed złośliwym kodem jest wtyczka o nazwie Sucuri Security. To wtyczka do WordPressa, która ma wbudowany skaner, dzięki któremu sprawdzisz czy Twoja strona jest zainfekowana przez wirusy oraz czy znajduje się na czarnej liście, w którymś z programów antywirusowych.

Sucuri Security pokazuje informacje na temat ostatnich logowań oraz modyfikacji plików na serwerze. Posiada też opcje powiadomień, które otrzymujesz na adres mailowy, gdy ktoś zaloguje się do panelu administracyjnego lub będzie ingerować w pliki WordPressa. To z pewnością jedno z ciekawszych narzędzi jeśli chodzi o zabezpieczenie naszej strony internetowej.

Kilka uwag na koniec

Zanim skończysz czytać ten artykuł pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

Przed instalacją jakiejkolwiek wtyczki sprawdź ocenę, ilość pobrań oraz datę ostatniej aktualizacji. Istnieje pełno wtyczek, które mają luki w zabezpieczeniach przez co są bardziej podatne na ataki. Unikaj takich które nie były aktualizowane przez ostatni rok.

Przed instalacją wtyczki lub ingerencją w kod źródłowy zrób kopie zapasową. Niektóre szablony nie są kompatybilne z wtyczkami i zdarzają się przypadki, w których strona przestaje działać. Tworząc kopię zapasową masz pewność, że w każdej chwili możesz przywrócić poprzednią wersję strony.

Nie polecam instalacji wtyczek z niepewnego źródła. Istnieje wiele nieaktualnych wersji wtyczek, w których znajdują się „bonusy”, które mogą wyrządzić więcej złego niż dobrego Twojej stronie. Pliki pobieraj tylko z zaufanych stron autorów wtyczek.

Masz pytanie lub chciałbyś podzielić się swoją opinią na temat wtyczek do WordPressa? Możesz to zrobić zostawiając komentarz poniżej.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
patryk
patryk
3 lat temu

Dzięki za wpis 🙂 Czas dodać nowe wtyczki 🙂

Marcin Szkodziński
2 lat temu

Instalując Jetpacka i Wp Super Cache moja strona przestaje działać. Co może być tego przyczyną?

Janusz Kamiński
Janusz Kamiński
2 lat temu

Część wtyczek też używam na swojej stronie www. 🙂