Poradnik: Jak Wybrać Optymalny Szablon WordPress

by Dominik 16 listopada, 2017

Czy zastanawiałeś się który szablon WordPress wybrać?  W obecnej chwili ta platforma stanowi jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią na Świecie. Dzięki łatwej obsłudze, możliwości dodawania wtyczek oraz modyfikacji kodu źródłowego stanowi doskonały silnik do stworzenia bloga lub serwisu internetowego.

W tym artykule dowiesz się jakimi kryteriami się kierować, aby wybrać najlepszy szablon do WordPressa.

Darmowy czy płatny szablon do WordPressa?

Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest to czy lepiej wybrać darmowy czy płatny szablon . Wszystko zależy od Twoich preferencji.

Szablony darmowe to wybór dla osób, które nie mają zbyt dużych wymagań. Jeśli zależy Ci na podstawowych opcjach, prostej obsłudze oraz tworzeniu zwykłych treści to z pewnością darmowy szablon do WordPressa spełni Twoje oczekiwania. Jednak istnieje kilka różnic między szablonami darmowy, a płatnymi.

Po pierwsze korzystając z darmowego szablonu w większości przypadków nie otrzymujesz pomocy technicznej. Jeśli coś przestanie działać to niestety, ale będziesz musiał radzić sobie sam z naprawą. Wiele darmowych szablonów nie jest kompatybilna z niektórymi wtyczkami i często pojawiają się błędy, które trudno rozwiązać nie znając się na kodowaniu strony.

Po drugie darmowe szablony są rzadziej aktualizowane. Z reguły autorzy darmowych szablonów nie otrzymują żadnych profitów, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że po jakimś czasie przestaną dokonywać aktualizacji.

Dodatkowo wykorzystując niektóre szablony jesteś zmuszony do wstawienia linku do strony autora (np. na dole, w stopce). Jeśli ją skasujesz to złamiesz prawa użytkowania szablonu, a strona może przestać się prawidłowo wyświetlać.

W większości przypadków darmowe szablony są bardziej okrojone i nie posiadają zbyt wielu opcji modyfikowania. To sprawia, że nie jesteś w stanie zmienić niektórych elementów na swojej stronie internetowej. Takie są realia darmowych szablonów.

Szablony premium

Jeśli myślisz długoterminowo i zamierzasz przeznaczyć swoją stronę internetową do celów biznesowych lub zarobkowych to zastanów się nad zakupem płatnego szablonu. Płatne szablony mają to do siebie, że są częściej aktualizowane, a ich autorzy służą pomocą techniczną.

W wielu płatnych szablonach otrzymujesz panel, w którym możesz modyfikować elementy według własnych preferencji. Dodatkowo są lepiej zoptymalizowane i dostosowane do urządzeń mobilnych, dzięki czemu masz pewność, że będą wyświetlać się na telefonach komórkowych czy tabletach.

Plusów jest oczywiście znacznie więcej, ale o tym napiszę w dalszej części poradnika.

Szablony z których korzystam od kilku lat i które rekomenduje to:

  1. ThemeForest– to portal, w którym znajdziesz ciekawe szablony do WordPressa z podziałem na kategorie. Nie każdy programista może liczyć na to, że jego szablon pojawi się w tym serwisie ze względu na fakt, że są one poddawane licznym testom. Dzięki temu masz pewność, że wybierasz szablon wysokiej jakości.
  2. Elegant Themes– firma, która tworzy ciekawe i kreatywne szablony. Za 89$ otrzymujesz dostęp do kilkudziesięciu różnych motywów, które możesz wykorzystywać na dowolnej ilości stron.

Przed zakupem szablonu WordPress zastanów się jakie są Twoje oczekiwania i do jakich celów chcesz przeznaczyć swoją stronę internetową. W dalszej części artykułu znajdziesz najważniejsze informacje, które pomogą Ci w podjęciu dobrej decyzji.

różne szablony do wordpressa

Jak wybrać najlepszy szablon WordPress?

Istnieje wiele czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę zanim wybierzesz szablon do WordPressa. Jeśli szablon ma Ci posłużyć przez dłuższy czas to warto, żebyś wybrał taki, z którego będziesz w pełni zadowolony. W pierwszej kolejności zastanów się jaka będzie koncepcja Twojej strony internetowej.

Czy ma to być zwykły blog, sklep internetowy, a może szablon, na którym będziesz tworzył streamy oraz prezentacje video? Wybór jaki oferują autorzy szablonów jest bardzo duży, dlatego podjęcie dobrej decyzji nie zawsze jest proste.

Szata graficzna szablonu

Masz do dyspozycji dziesiątki tysięcy różnorodnych szablonów do WordPressa. Na samym ThemeForest znajduje się ponad 11000 szablonów. Taki wachlarz możliwości sprawia, że możesz wybrać taki szablon, który sprosta Twoim oczekiwaniom.

Kilka lat temu, kiedy pierwszy raz zastanawiałem się nad zakupem liczył się dla mnie wygląd szablonu. Musiał mieć dużo opcji i ładnie się prezentować. Nie wziąłem pod uwagę tego, że świetnie wyglądające szablony nie do końca mogą być wygodne w użytkowaniu. Dlatego musiałem przyjąć kilka bolesnych lekcji zanim nauczyłem się, jak selekcjonować szablony, które będą spełniać moje oczekiwania.

Prostota nie zawsze jest czymś co powinno się pomijać. Dzięki prostocie Steve Jobs osiągnął wielki sukces tworząc komputery osobiste przystosowane do wygodnej pracy. Podobnie jest z szablonami. Wiele z nich zawiera elementy z wyświetlającymi się slajdami, karuzelami oraz migającymi komunikatami. Należy zastanowić się, czy te elementy są potrzebne i zapewniają komfort dla internauty korzystającego z naszej strony internetowej.

Często jest tak, że elementy szablonu są miłe dla oka, ale rozpraszają uwagę internauty sprawiając, że jest on zdezorientowany. W sytuacji, gdy prowadzisz sklep internetowy taki efekt może spowodować, że potencjalny klient opuści stronę i już nigdy na nią nie wróci.

Oczywiście wybór szaty graficznej to kwestia gustu. Znajdą się tacy, którzy wybiorą minimalistyczny szablon, który będzie charakteryzował się prostotą. Znajdą się też osoby, które będą preferowały szablon “z dużą ilością fajerwerków”. Pamiętaj, że szablony, które zawierają dużą ilość elementów wczytują się znacznie wolniej co może być niekorzystne pod kątem optymalizacji strony.

Wybierając szablon WordPress kieruj się wygodą i przejrzystością z perspektywy osoby, która będzie czytała treści. Dzięki temu sprawniej dokonasz właściwego wyboru.

Rekomendacje i oceny

Wybieraj tylko takie szablony, które są sprawdzone. Nigdy nie kupuj lub nie ściągaj szablonów z niepewnych źródeł. Mowa tutaj o stronach internetowych oraz warezach, na których ludzie umieszczają pliki, w których często znajdują się “niespodzianki” w postaci szkodliwego kodu.

Jednym z najlepszych portali, które oferują sprawdzone szablony, które są poddawane licznym testom jest portal ThemeForest. Umożliwia on filtrowanie szablonów według ustalonych kryteriów np. według największej ilości sprzedaży, ceny, ocen itd. Ułatwia to znalezienie właściwego szablonu, który będzie spełniał nasze oczekiwania.

Obecnie najlepiej sprzedającym się szablonem na ThemeForest jest Avada. Przy wyborze zawsze sprawdzaj ilość sprzedaży oraz oceny wystawione przez osoby, które dokonały zakupu.

szablon avada

Czy szablon jest aktualizowany i wspierany przez autora?

Sprawdź czy szablon, który Cię interesuje jest dostosowany do Twojej wersji WordPressa i na bieżąco aktualizowany. Na portalu ThemeForest znajdziesz informacje na temat kompatybilności szablonu z wtyczkami oraz wersją WordPressa.

kompatybilność z wersjami wordpressa

W sieci jest wiele szablonów, które nie są już aktualizowane. W szczególności dotyczy to darmowych motywów do WordPressa, których rozwój został dawno wstrzymany. Dlatego też przed zakupem szablonu sprawdź datę ostatniej aktualizacji.

Zwróć też uwagę na to czy autorzy udzielają pomocy technicznej. W razie jakichkolwiek problemów z działaniem szablonu lub edycją elementów będziesz mógł liczyć na pomoc ze strony autorów.

W większości przypadków kupując szablon do WordPressa otrzymujesz też dostęp do zamkniętego forum, na którym możesz zgłaszać swoje uwagi dotyczące dalszego rozwoju szablonu oraz liczyć na pomoc techniczną. W pakiecie dostajesz też poradnik oraz dokumentacje techniczną dotyczącą instalacji oraz konfiguracji wybranego motywu.

Dodatki do szablonu WordPress

Bezpłatne szablony mają to do siebie, że nie posiadają zbyt wielu zaawansowanych opcji modyfikacji. Są to zazwyczaj proste zmiany, które ograniczają się do zmiany nagłówka oraz koloru tła.

Szablony które są dostępne na Elegant Themes zawierają wbudowane wtyczki oraz panel administracyjny, dzięki któremu zmienisz każdy element na stronie.

Dla przykładu weźmy szablon Divi, który według mojej opinii posiada praktycznie wszystko co współczesny szablon posiadać powinien. Dzięki rozbudowanemu panelowi administracyjnemu jesteś w stanie zmienić praktycznie każdy element na stronie. Dlatego też będzie on świetnym rozwiązaniem do tworzenia blogów, stron firmowych oraz sklepów internetowych.

próbka divi

Edycja szablonu

Przed wyborem sprawdź czy jest możliwość edycji elementów związanych z wyświetlaniem szablonu bez ingerencji w kod źródłowy. Dzięki temu praca z szablonem stanie się łatwiejsza i nie będziesz musiał za każdym razem grzebać w kodzie CSS, żeby zmienić czcionkę czy wielkość liter.

wybór koloru w panelu administracyjnym

Większość płatnych szablonów posiada wbudowany panel zarządzania, dzięki czemu nie musisz znać się na programowaniu, żeby zmienić dowolny element na stronie.

Zgodność z wtyczkami

Zanim dokonasz wyboru sprawdź czy szablon, które Cię interesuje jest kompatybilny z popularnymi wtyczkami. Zdarza się, że szablon nie jest dostosowany do wtyczki, z której będziesz korzystał, dlatego nie zaszkodzi, żeby się tego dowiedzieć lub zapytać bezpośrednio autorów.

Nie korzystaj z funkcji wspomagających SEO, które mają za zadanie ingerować w znaczniki meta, ponieważ gdy w przyszłości zmienisz szablon to cała optymalizacja spali na panewce. Zamiast tego sprawdź czy dany szablon jest zgodny z wtyczkami WordPress SEO by Yoast lub All in One SEO Pack – które służą do optymalizacji strony,

Sprawdź wersję demonstracyjną

Szablony oferują przegląd wersji demonstracyjnej, dzięki czemu możesz poznać jego funkcjonalność. Warto poświęcić więcej czasu, aby ocenić, jak prezentują się wpisy blogowe szablonu oraz układy stron.

Wersja mobilna i responsywna szablonu WordPress

Czasy kiedy szablony nie musiały być dostosowane do urządzeń mobilnych już dawno minęły. Obecnie liczy się szybkość wczytywania treści oraz responsywność. Oznacza to, że strona musi prawidłowo wyświetlać się na urządzeniach mobilnych.

Aby to sprawdzić możesz użyć narzędzia do sprawdzania optymalizacji mobilnej, dzięki której będziesz wiedział czy szablon jest dostosowany do telefonów komórkowych i tabletów.

zgodność z urządzeniami mobilnymi

Końcowe uwagi

Wybór dobrego szablonu WordPress nie jest rzeczą prostą. Dlatego najpierw zastanów się jakich funkcji potrzebujesz oraz do czego dany szablon będzie przeznaczony, a dopiero później dokonaj wyboru.

Podsumowując:

  • Korzystaj ze sprawdzonych szablonów, które cieszą się dobrą opinią i stabilnością. Takie szablony znajdziesz m.in na ThemeForest i Elegant Themes.
  • Przed podjęciem decyzji sprawdź oceny i rekomendacje szablonu. Zwróć uwagę na datę ostatniej aktualizacji, kompatybilność z wersją WordPressa oraz pomocą techniczną ze strony autorów.
  • Sprawdź czy szablon posiada intuicyjny panel zarządzania, dzięki któremu będziesz mógł łatwo zmienić dany element na stronie.
  • Szablon musi być dostosowany do urządzeń mobilnych.

W razie jakichkolwiek pytań lub opinii na temat szablonów WordPress zapraszam do komentowania poniżej.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
4 lat temu

Witam. Polecam powyższe szablony wordpress, a szczególnie stronę Themeforest, z której korzystam już od ładnych paru lat. Wiele z tych szablonów wykorzystuje w swoich projektach np. szablon Avada, którą cenię za ogrom funkcji i łatwość obsługi. Szablony darmowe niestety ale nie oferują tylu opcji co szablony premium i nie wszystkie z nich są aktualizowane na bieżąco. I do tego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby postawić bloga, portal lub sklep internetowy 🙂

Agnieszka
Agnieszka
4 lat temu

Gdzie lepiej szukac szablony dla systemu WordPress?

Angelika
4 lat temu

W WordPressie mamy do wyboru tak wiele szablonów, że na prawdę bardzo ciężko się zdecydować, ale dzięki temu wpisowi będzie to znacznie łatwiejsze – dzięki!:)

grzechu
grzechu
3 lat temu

Dobre rady w artykule 🙂 Sam korzystam już od kilku lat z themeforest i mogę śmiało polecić ten serwis. Zdarzają się szablony, które są średniej jakości i nie są od dawna aktualizowane, ale można tam znaleźć też takie perełki, w których jest dosłownie wszystko np. gotowe szablony z zapisem na newsletter. W zasadzie to każdy znajdzie tam coś dla siebie, wystarczy dobrze poszukać i zrobić analizę. Najlepiej kierować się ocenami, ilością sprzedanych szablonów, częstotliwością aktualizacji i oczywiście swoimi własnymi potrzebami 🙂

Linda
Linda
3 lat temu

W jaki sposób sprawdzić czy dany szablon jest kompatybilny z SEO by Yoast? Nacielam się swego czasu na taki, który nie był, i chciałabym tego uniknąć… Szablony różnią się też cena: czy taki za 15 $ może być znacząco gorszy, od takiego, który kosztuje 60$? Czy cena jest wyznacznikiem jakości? Poleca Pan Avade – czy fakt, że ten szablon jest tak często pobierany nie wpływa na odbiór stron postawionych na nim przez roboty Googla, tzn.czy wyszukiwarki nie traktują takich stron jako kolejne pokazowe strony i jaki to ma wpływ na pozycjonowanie? Gdzieś czytałam, że to jeden z powodów, dla którego… Czytaj więcej »

Aneta
Aneta
2 lat temu

Z Theme Forest wybrałam kilka motywów, które odpowiadałyby temu, czego potrzebuję. Kwestia teraz decyzji, który wybrać 😉 mam jednak problem, ponieważ nie wiem jak sprawdzić, czy zdjęcia będą się wyświetlać prawidłowo, a nie na przykład brzydko rozciągać – prowadzę blog kulinarny, mam zdjęcia zarówno pionowe, jak i poziome. W demo wybranych motywów wszystkie zdjęcia są TYKO pionowe, we wpisie będzie na pewno w porządku, ale nie wiem jak w miniaturce wyświetli się zdjęcie poziome… – czy to jest do sprawdzenia przed zakupem? Czy tylko kontakt z autorem rozjaśni mi sprawę? To pytanie spędza mi sen z powiek 😉 chyba nawet… Czytaj więcej »

Janusz Kamiński
1 rok temu

Dziękuję za wyświetlenie tematu. 😉