Jak zwiększyć szybkość ładowania strony o 150%

by Dominik 17 maja, 2019
szybkość ładowania strony internetowej

W tym poradniku poznasz najważniejsze elementy wpływające na szybkość wczytywania strony internetowej.

Pokaże Ci narzędzia, za pomocą których sprawdzisz, czy Twoja strona wczytuje się odpowiednio szybko.

Podzielę się również najlepszymi metodami, które sam stosuje i dzięki którym będziesz w stanie przyspieszyć swoją stronę nawet o 150%!

Zapiąłeś pasy? To jedziemy!

Dlaczego szybkość ładowania strony jest ważna?

Czasy, w których szybkość ładowania strony nie miała większego znaczenia już dawno minęły.

Najnowsze badania pokazują, że ludziom coraz trudniej jest skupić uwagę na jednym elemencie przez dłuższy czas. A to za sprawą wszelkich dystraktorów rozpraszających naszą uwagę. Reklamy, radio, telewizja. To wszystko ma wpływ na naszą koncentrację.

Nawiasem mówiąc; jeśli strona ładuje się zbyt wolno, to internauta straci cierpliwość i opuści stronę zanim całkowicie się załaduje.

długość ładowania strony a oczekiwania internautów

Fakty są takie, że 50% internautów oczekuje, że strona załaduje się w niecałe 2 sekundy. W badaniu przeprowadzonym przez Google stwierdzono, że jeśli strona na urządzeniach mobilnych ładuje się dłużej niż 3 sekundy, to 53% internautów postanawia zrezygnować z czekania.

A wiesz co to oznacza?

Mniej ludzi odwiedzi stronę ponownie, zwiększa się liczba odrzuceń (to jest szczególnie ważne dla ludzi analizujących statystyki w Google Analytics) i co najważniejsze powolna strona obniża procent konwersji!

Wolne wczytywanie strony ma negatywny wpływ na ilość sprzedaży w sklepie internetowym! Niektóre badania pokazują, że nawet 1 sekunda opóźnienia potrafi zmniejszyć konwersję o 7%.

Jakby tego było mało Google zapowiedziało, że prędkość ładowania strony na komputerach i urządzeniach mobilnych jest czynnikiem rankingowym. Oznacza to, że strony które wczytują się szybciej są bardziej premiowane przez algorytmy Google i uzyskują lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.

Prędkość ładowania strony jest kluczowa. Jeśli zamierzasz przeprowadzić audyt SEO lub chcesz dokonać optymalizacji swojej strony, to w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o to, żeby strona internetowa ładowała się dostatecznie szybko.

Jak sprawdzić szybkość wczytywania strony?

Zanim pokaże Ci jak przyspieszyć stronę internetową, najpierw należy przeprowadzić test prędkości. Dzięki temu otrzymasz wskazówki, które pomogą Ci podjąć odpowiednie działania optymalizacyjne.

PageSpeed Insights

Jest to narzędzie od Google, dzięki któremu sprawdzisz szybkość ładowania swojej strony na komputerach i urządzeniach mobilnych.

Aby przeprowadzić test przejdź na stronę PageSpeed Insights, wpisz nazwę strony internetowej i kliknij “Analizuj”.

pagespeed

Po chwili uzyskasz wynik punktowy w przedziale od 1 do 100. Znajdują się tu dwie zakładki. Pierwsza z nich to zakładka obrazująca szybkość wczytywania strony na komputerach:

pagespeed komputery

W drugiej zakładce znajdziesz informacje dotyczące wczytywania strony na urządzeniach mobilnych:

urządzenia mobilne test pagespeed

W raporcie znajdziesz też bardziej szczegółowe informacje dotyczące renderowania treści oraz wytycznych sugerujących co należy zrobić, aby poprawić szybkość strony.

raport w page speed

Narzędzie od Google jest bardzo przydatne pod kątem optymalizacji, bo dzięki wygenerowanemu raportowi wiesz co należy poprawić oraz jakie błędy występują na stronie.

Mobile-Friendly Test

Z roku na rok liczba użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych wzrasta. W niektórych branżach liczba ta jest nawet większa niż u osób korzystających z komputerów stacjonarnych i laptopów.

Wiele firm programistycznych nadal nie zwraca uwagi na odpowiednie dostosowanie strony do urządzeń mobilnych. A to jest wielki błąd, bo gdy strona wczytuje się nieprawidłowo na mniejszych rozdzielczościach ekranu, to tracimy potencjalnych klientów.

W związku z tym w pierwszej kolejności trzeba zadbać o wygodę przeglądania strony na urządzeniach mobilnych i upewnić się, że wczytuje się ona dostatecznie szybko.

W celu sprawdzenia szybkości wczytywania strony na smartfonach wykonaj test optymalizacji mobilnych.

Wpisz adres url i kliknij w pomarańczowych przycisk:

test optymalizacji mobilnych

Analiza strony na urządzeniach mobilnych może trochę potrwać. Po chwili otrzymasz wynik testu:

wynik testu mobilnego

Powyższy przykład pokazuje, że moja strona ładuje się na urządzeniach mobilnych w ciągu 4 sekund, co jest dobrym wynikiem. W raporcie znajdziesz też szacowaną liczbę użytkowników, którzy tracą cierpliwość i wychodzą ze strony, zanim ta całkowicie się załaduje.

Ta liczba będzie proporcjonalnie wyższa, gdy strona będzie ładować się dłużej, dlatego warto zadbać o szybkie ładowanie strony na urządzeniach mobilnych.

Pingdom Speed

Świetnym narzędziem do analizy strony jest Pingdom Tools. Podobnie jak w przypadku narzędzia od Google otrzymasz raport, w którym znajdziesz informacje o optymalizacji strony.

Test wykonujesz następująco: wpisz adres URL i wybierz lokalizację, z której będzie dokonywana analiza.

Jeśli serwery Twojej strony znajdują się na terenie Polski, to najlepiej wybrać najbliższą lokalizację np. Frankfurt. Możesz też sprawdzić, jak Twoja strona wczytuje się dla użytkowników będących w Australii lub w Stanach Zjednoczonych.

pingdom website speed

Raport który otrzymasz zawiera wskazówki dotyczące szybkości i optymalizacji Twojej strony. Warto przyjrzeć się temu raportowi dokładniej, aby znaleźć elementy wpływające na szybkość ładowania się strony.

raport optymalizacji strony w pingdom

GTmetrix

Ostatnim narzędziem służącym do analizy strony jest GTmetrix. Działa podobnie jak Pingdom. Wystarczy wpisać adres strony i kliknąć “Analyse”:

analiza gtmetrix

Po chwili uzyskasz przykładowy raport:

gtmetrix szybkość ładowania strony

Analizując swoją stronę poświęć trochę czasu, aby przejrzeć raport dotyczący optymalizacji oraz wytycznych, jakimi należy się kierować, aby poprawić czas ładowania strony.

inne opcje w gtmetrix

Jak zwiększyć szybkość ładowania strony?

Teraz już wiesz, jak zmierzyć szybkość wczytywania strony internetowej. Pora abyś poznał metody, dzięki którym przyspieszysz swoją stronę nawet kilkukrotnie.

Przez ostatnie kilka lat testowałem różne możliwości optymalizacyjne i doszedłem do wniosku, że wystarczy wykonać tylko kilka zabiegów, aby Twoja strona osiągnęła niebezpieczną wręcz prędkość – szczególnie dla Twojej konkurencji 🙂

1. Wybierz dobry hosting

Po pierwsze upewnij się, że Twoją stronę obsługuje sprawdzony hosting. Unikaj darmowych przestrzeni serwerowych, które działają wolno i często wyświetlają się na nich reklamy.

Nie będę wspominał o konkretnych firmach hostingowych, bo wiele z nich oferuje profesjonalną obsługę i wydajne serwery. Znajdą się też oczywiście takie, które są daleko w tyle za najnowszymi standardami.

Jak wybrać dobry hosting?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem lub przeniesieniem swojej strony do innego hostingodawcy upewnij się, że firma spełnia następujące kryteria:

  • Serwer obsługuje wersję PHP 7.0 lub wyższą. Kiedy uruchomisz swoją stronę pamiętaj też o tym, żeby ręcznie przełączyć wersję PHP w panelu administracyjnym hostingu.
  • Hosting oferuje darmową wersję wygenerowania certyfikatu SSL np. Let’s Encrypt. Dzięki temu prowadząc sklep internetowy nie musisz płacić w każdym roku za certyfikat SSL.
  • Serwer obsługuje kompresję GZIP służącą do kompresji plików. Kiedy GZIP zostanie włączony Twoja strona zajmuje mniej miejsca i wczytuje się znacznie szybciej.
  • Serwery działają na wydajnych dyskach SSD.
  • W firmie hostingowej został wdrożony protokół HTTP/2.

2. Sprawdzony system zarządzania treścią

Od kilku lat korzystam z WordPressa i przyznam, że mnie nie zawodzi. Sam w sobie jest dobrze zoptymalizowany i oferuje łatwe przystosowanie wtyczek, dzięki czemu strony wczytują się znacznie szybciej, niż w innych systemach zarządzania treścią.

W zależności, czy korzystasz z WordPressa, Joomla, Magento, czy Presta Shop’a powinieneś upewnić się, że szablon, z którego korzystasz jest sprawdzony i cieszy się dużą ilością pozytywnych opinii. Istnieje wiele szablonów, które są źle zakodowane przez co wczytują się wolno.

Szablon powinien być lekki. Zbyt duża ilość włączonych opcji i “fajerwerków”, które fajnie wyglądają tylko na ekranie monitora działa na niekorzyść szybkości strony.

3. Zmniejsz zużycie serwera

Kiedy internauta odwiedza stronę, to za każdym razem treść, obrazki i kod źródłowy są przetwarzane przez serwer, który zużywa znaczną część zasobów. To powoduje, że strona wczytuje się wolniej.

Co zrobić, aby przyspieszyć ten proces?

Po pierwsze powinieneś włączyć funkcję GZIP, o której wspomniałem już wcześniej. W niektórych firmach hostingowych ta funkcja jest włączona domyślnie. W innych firmach tę opcję trzeba włączyć ręcznie.

Dzięki włączeniu tej funkcji wszystkie zasoby na serwerze zostaną skompresowane, co pozwoli stronie na szybsze załadowanie treści.

Drugim krokiem jest instalacja wtyczki umożliwiającej skrócenie czasu ładowania zasobów strony. W przypadku wtyczek do WordPressa polecam zainstalować, którąś z poniższych:

Jeżeli nie znasz się na konfiguracji wtyczek, to najlepszym wyborem będzie instalacja WP Super Cache lub WP Fastest Cache. Wystarczy zaznaczyć tylko kilka opcji i na stronie zostanie włączone buforowanie.

Przykładowe ustawienia wtyczki WP Fastest Cache:

przykładowe ustawienia wtyczki fastest cache

Trochę trudniejsza jest konfiguracja wtyczki W3 Total Cache, która oferuje wiele zaawansowanych opcji. Nieumiejętne zaznaczanie tego co popadnie może spowodować, że na stronie zaczną pojawiać się błędy lub strona w ogóle nie będzie się wczytywać. Sugeruje, żeby najpierw przeczytać poradniki dotyczące ustawień wtyczki i dopiero później wziąć się za jej konfiguracje.

Minifikacja

Wiele wtyczek zmniejszających zużycie serwera posiada opcję minifikacji. Dzięki niej masz możliwość zmniejszenia kodu źródłowego strony i usunięcia niepotrzebnych funkcjonalności. Po włączeniu minifikacji strona wczytuje się szybciej usuwając niepotrzebny kod.

4. Optymalizacja obrazów

Z mojego doświadczenia wynika, że największą zmorą stron internetowych jest słaba kompresja obrazów. Oznacza to, że obrazki wrzucane na stronę zajmują bardzo dużo miejsca, co powoduje powolne wczytywanie.

Gdy wrzucisz kilka obrazków o rozmiarze 2MB, to strona będzie przeciążona. Użytkownicy korzystający ze smartfonów i tabletów dostaną zawału czekając w nieskończoność na załadowanie się strony.

Co zrobić, żeby zdjęcia, które wrzucasz były odpowiednio zoptymalizowane?

Przed wrzuceniem zdjęcia lub screena powinieneś najpierw dokonać kompresji obrazu, dzięki czemu zmniejszysz jego rozmiar.

Zrobisz to na kilka sposobów. Możesz użyć programu służącego do edycji zdjęć np. Adobe Photoshop. Możesz także zmniejszyć rozdzielczość obrazu, tym samym redukując jego rozmiar przy pomocy prostych programów graficznych np. IrfanView.

Jak zmniejszyć obraz w programie IrfanView

Zdjęcia pobierane z internetu często mają duży rozmiar. Jeśli nie jesteś fotografem i zależy Ci na przyspieszeniu strony, to powinieneś zmniejszyć ich rozmiar. Dla przykładu posłużmy się zdjęciem, które pobrałem z portalu Unsplash.

Zdjęcie jest w formacie JPG, a jego rozmiar wynosi 1,60 MB. Rozdzielczość zdjęcia wynosi 2740 pikseli szerokości, a wysokość przekracza 4000 pikseli. To zdecydowanie za dużo!

Aby zmniejszyć rozdzielczość i rozmiar zdjęcia użyjemy programu IrfanView. Otwórz wybrane zdjęcie i z górnego menu wybierz zakładkę “Image”, a następnie kliknij “Resize/Resample”. Twoim oczom ukaże się szare okienko służące do edycji zdjęcia.

W sekcji “Set new size” wpisz określoną wartość w pikselach np. Width (szerokość) ustalasz na 800. Wysokość zdjęcia zostanie automatycznie zmieniona. Następnie klikasz “OK”.

zmniejszanie obrazu w irfanview

Na koniec trzeba jeszcze zapisać zdjęcie. W tym celu z górnego menu wybierz zakładkę “File” i “Save as”. Masz do dyspozycji kilka formatów. Polecam zapisać obraz w formacie JPG lub PNG. Po zapisaniu obrazu sprawdź rozmiar zdjęcia.

W moim przypadku obraz zapisany w formacie JPG (800px/1176px) został zmniejszony z 1,60 MB do 116 KB co jest dobrym wynikiem.

Niezawodnym narzędziem, z którego korzystam do kompresji zdjęć jest Optimizilla. Wystarczy wrzucić zdjęcie, a program wykona za nas kompresję.

Dużym plusem tego narzędzia jest to, że jest zupełnie darmowy i możesz przesyłać nawet kilkadziesiąt zdjęć naraz. Zdjęcie o rozmiarze 2MB możesz zmniejszyć nawet o kilkaset procent.

optimizilla kompresja zdjęć

Przydatną wtyczką do WordPressa służącą do kompresji zdjęć jest WP Smush. Dzięki niej każdy obraz, który przesyłasz na serwer jest automatycznie zmniejszany.

wpsmush do kompresji obrazów

Wtyczka jest darmowa – lecz niestety posiada limity. Aby cieszyć się pełnymi możliwościami wtyczki WP Smush trzeba kupić wersję pro.

5. Usuń niepotrzebne elementy na stronie

Czy przypominasz sobie stronę, która była przeładowana reklamami, banerami i wyskakującymi okienkami? Bo ja tak!

Wyskakujące okienka z zapisem do newslettera są OK, lecz jeśli co chwilę na stronie pojawia się jakiś komunikat skłaniający do zakupu produktu lub usługi, to taka strategia może znacząco spowolnić wczytywanie się strony internetowej.

Wszelkie pop-upy powinny być dawkowane miarowo. Tu chodzi również o user experience (UX), które ma zapewnić wygodę podczas przeglądania serwisu.

Podczas przeprowadzania audytu SEO i działań optymalizacyjnych zastanów się nad elementami, które rzeczywiście są niezbędne. A te które są niepotrzebne i drażnią użytkownika usuń ze strony. Dzięki temu poprawisz wygodę przeglądania i szybkość wczytywania strony.

6. Aktualizuj wtyczki i motywy

Wtyczki i motywy powinny być aktualizowane do najnowszej wersji. Przestarzałe wtyczki mogą powodować powolne wczytywanie i narazić Twoją stronę na niepożądane działania hakerskie.

aktualizacja wtyczek do wordpressa

Pamiętaj także o usunięciu wtyczek, z których nie korzystasz. Zajmują one tylko niepotrzebne miejsce i mogą spowolnić działanie strony.

Jeśli korzystasz z WordPressa, to polecam zainstalowanie wtyczki WP-Optimize, która służy do czyszczenia bazy danych. Wtyczka usuwa spamerskie komentarze, pingbacki, trashbacki i inne śmieci, które zalegają w bazie danych.

Wtyczka WP-Optimize jest prosta w obsłudze. Wystarczy przejść do zakładki “Database” i usunąć zaznaczone opcje przyciskiem “Run and select optimizations”. Tym sposobem odświeżysz swoją bazę danych zapewniając jej poprawną optymalizację.

czyszczenie bazy danych wtyczką wp-optimize

7. Zredukuj liczbę przekierowań

Przekierowania 301 używa się głównie wtedy, gdy chcemy poinformować wyszukiwarki internetowe o nowym adresie naszej strony. Są również stosowane do eliminowania problemów z uszkodzonymi linkami i usuwaniem niepotrzebnych podstron.

Posiadanie zbyt wielu przekierowań na stronie może spowolnić ładowanie strony internetowej. Dlatego najlepiej ograniczyć je do minimum i stosować je tylko wtedy, kiedy to konieczne.

Do sprawdzenia ilości przekierowań i niedziałających stron zwracających kod 4xx lub 5xx możesz użyć programu Screaming Frog. W wersji darmowej sprawdzisz za jednym razem do 500 adresów URL.

Podsumowanie

Powyższe wskazówki pozwolą Ci przyspieszyć stronę internetową. Niektóre zabiegi – szczególnie zmiany w kodzie będą wymagały interwencji programisty. Jednak większość opisanych działań możesz wykonać samodzielnie.

Jeśli korzystasz z WordPressa, to wystarczy zainstalować wtyczkę do cachowania i odpowiednio ją skonfigurować, aby odczuć znaczną różnicę w szybkości ładowania.

Dobra optymalizacja strony i dokładnie przeprowadzony audyt szybkości sprawi, że użytkownicy chętniej będą przeglądali Twoją stronę i co najważniejsze częściej wchodzili w interakcję!

A jakie Ty metody stosujesz, żeby przyspieszyć swoją stronę internetową? Napisz o tym poniżej w komentarzu!

5/5 - (2 votes)
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz Kamiński
Janusz Kamiński
4 lat temu

Bardzo dobry temat! Dziękuję za jego wyświetlenie. 😉

Drakonica
4 lat temu

Polecę rozwiązanie hardkorowe. Olać gotowe systemy cierpiące zazwyczaj na elefantozę, olać przerośnięte wtyczki i biblioteki JS oraz cudaczne wynalazki w stylu AMP i napisać sobie własny silnik. W moim przypadku tą metodą udało się uzyskać w PageSpeed Insights 84 (komórki) i 97 (komputery) / 100%, a czasy ładowania mam lepsze niż niektóre strony AMP, co łatwo z resztą można sprawdzić 🙂

DoRPA
DoRPA
1 rok temu

Przyśpieszenie ładowania strony wcale nie jest takie proste. Dzięki wskazówkom tutaj podanym udało mi się poprawić szybkość działania, ale moim zdaniem nie jest to wystarczające. Nie rozumiem też wielu pojęć. Przykładowo, nie rozumiem, czy font na mojej stronie działa jako font-swap, czy muszę to dopisać? Używam fonts z Google, w linku generowanym przez Google jest już swap. Rozumiem, więc że nie muszę tego dodawać? Po drugie, nie wiem, dlaczego wszyscy używają te słynne ciasteczka? Niektórzy wciskają nawet 8 ciasteczek. Moim zdaniem to zwalnia działanie strony. Nie dodałam tej funkcji i strona działa poprawnie. Czy uważacie, że muszę dodać ciasteczka? Podobno… Czytaj więcej »

DoRPA
DoRPA
1 rok temu
Reply to  Dominik

Dominiku, dziękuję za odpis. Link nie jest ważny, nie podniesie rankingu mojej strony. Do niedawna był portal służący do sprawdzania ilości cookies. Sprawdziliśmy jedna z naszych stron zbudowaną elementorem. Było tam 7 cookies. Na innych portalach znaleźliśmy nawet 16 cookies. Nic dziwnego, że już nie robią tych raportów. Powinno to zostać tajemnicą. Podeślę ci dowód mailem. Może źle to zrozumiałam. Nie jestem przecież specjalistą od internetu tak jak ty.
Email z raportem wrócił. Coś nie tak z twoim mailem

Last edited 1 rok temu by DoRPA