Jak Zwiększyć Szybkość Ładowania Strony o 150%

jak zwiększyć szybkość ładowania strony

Zastanawiasz się czy Twoja strona jest odpowiednio szybka?

Jeśli tak to trafiłeś do odpowiedniego miejsca. Nastały czasy kiedy szybkość ładowania strony internetowej jest niezwykle ważna dla wyszukiwarek i użytkowników poszukujących informacji.

Początkujący twórcy stron twierdzą, że skoro strona wczytuje się normalnie na ich komputerach to wszystko w porządku z jej szybkością. Niestety ale jest to błąd!

Jeśli często odwiedzasz swoją stronę internetową korzystając z Mozilli lub Chrome to przeglądarki przechowują ją w pamięci podręcznej i generują automatycznie. To sprawia, że strona wczytuje się na Twoim komputerze natychmiast. Niestety ale osoby, które pierwszy raz zaglądają na Twoją stronę internetową mogą mieć inne doświadczenia. Strona może wczytywać się znacznie wolniej niż u Ciebie.

Na szczęście istnieją pewne metody, dzięki którym przyspieszysz wczytywanie swojej strony internetowej. I co najważniejsze nie musisz być ekspertem, żeby to zrobić. Dowiesz się o tym czytając dalszą część artykułu.

Dlaczego szybkość ładowania strony jest ważna?

Najnowsze badania pokazują, że ludziom coraz trudniej jest utrzymać uwagę na konkretnym elemencie. Co to oznacza dla właściciela strony internetowej?

Oznacza to, że masz mało czasu, aby zatrzymać użytkownika na swojej stronie. Jeśli strona jest wolna to istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój potencjalny klient lub czytelnik opuści Twoją witrynę, zanim całkowicie się załaduje.

Bo co z tego, że strona ma genialną treść skoro wczytuje się 12 sekund? Jak pokazują statystyki największych sklepów internetowych na świecie, nawet 1 sekunda opóźnienia ładowania strony może skutkować kilkuprocentowym spadkiem konwersji.

Dlatego też szybkość wczytywania strony jest jednym z najważniejszych elementów, o które powinieneś zadbać w pierwszej kolejności.

Wpływ szybkości wczytywania się witryny na pozycje w wyszukiwarkach

Szybkość to nie tylko wrażenia użytkownika, który korzysta z Twojej strony internetowej. To również lepsza pozycja w rankingu Google. Jak wiadomo im wyżej jesteś w rankingu tym potencjalny klient łatwiej znajdzie Twoją stronę i podejmie akcje.

Wielu pozycjonerów uważa, że szybkość wczytywania strony nie ma dużego znaczenia w uzyskaniu lepszych rankingów Google. Niedawno Brian Dean przeprowadził ciekawy eksperyment, w którym przeanalizował milion stron w celu sprawdzenia, czy szybsza strona osiąga lepsze wyniki w wyszukiwarce Google.

Okazuje się, że istnieje korelacja między szybkością wczytywania strony internetowej i pozycją w rankingach. Strony które wczytywały się poniżej 2 sekund uzyskiwały lepsze pozycje w rankingach Google od stron, których szybkość ładowania była niższa.

Być może nie jest to najważniejszy element, który jest brany pod uwagę pod kątem oceny strony, ale warto go poprawić, aby generować większą sprzedaż.

Jak sprawdzić szybkość ładowania strony?

Jest kilka sposobów, dzięki którym sprawdzisz szybkość wczytywania swojej strony internetowej. Pierwszym z nich jest narzędzie przygotowane przez Google o nazwie PageSpeed. Dzięki niemu przetestujesz prędkość ładowania strony na komputerach i urządzeniach mobilnych.

Wystarczy kliknąć “analizuj”, poczekać chwilę na przetworzenie strony i przed Twoimi oczami pojawi się raport, który zawiera wszelkie informacje dotyczące szybkości.

sprawdzanie szybkości pagespeed

Innymi narzędziami, z których powinieneś skorzystać do sprawdzania szybkości ładowania jest Pingdom Speed oraz Gmetrix. Te dwa narzędzia dostarczą Tobie ciekawych danych, które później możesz wykorzystać, aby lepiej zoptymalizować swoją stronę.

gmetrix wczytywanie i analiza

Nie należy zapominać też o urządzeniach mobilnych, gdyż jak wynika ze statystyk z roku na rok są coraz częściej wykorzystywane. Jest wiele branż, w których internauci częściej korzystają z telefonów komórkowych niż komputerów.

Do sprawdzenia mobilności Twojej strony internetowej wykorzystaj to narzędzie. Po przetworzeniu strony otrzymasz raport, jak na poniższym obrazku:

narzędzie think with

Źle zakodowany szablon

W przypadku stron opartych na systemie WordPress jednym z najczęstszych problemów powodujących wolne wczytywanie strony jest wybór źle zakodowanego szablonu. W sieci spotkasz wiele takich szablonów, zarówno płatnych, jak i darmowych.

Zanim zdecydujesz się na wybór szablonu, który będzie szybki i responsywny przeczytaj ten poradnik. Dzięki temu unikniesz błędów, które ja popełniłem i zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Świetne szablony, które przechodzą restrykcyjne testy znajdziesz na ThemeForest. Z niektórych sam korzystam od kilku lat i jestem zadowolony.

przykładowe szablony do wordpressa

Wybieraj szablony z zaufanych źródeł cieszących się dobrą opinią i rekomendacjami. Przed wyborem motywu do WordPressa użyj, któregoś z wyżej wymienionych narzędzi np. Pingdom, aby sprawdzić szybkość wczytywania szablonu. Dzięki temu będziesz wiedział, czy spełni on Twoje oczekiwania.

Jak zwiększyć szybkość ładowania? Praktyczne porady

Dowiedziałeś się już dlaczego szybkość wczytywania strony jest istotna. Czas przejść do praktycznej wiedzy, dzięki której uzyskasz lepsze wyniki i skrócisz czas wczytywania. Większość tych informacji dotyczy systemu zarządzania treścią WordPress.

Używaj kompresji obrazu

Największą zmorą stron internetowych jest słaba optymalizacja obrazów. Problem w tym, że są one za duże i powodują wolniejsze ładowanie strony.

Wyobraź sobie stronę firmową fotografa, który nie kompresuje swoich zdjęć. Jeśli wejdziesz na stronę gdzie znajduje się 30 fotografii, to zdążysz zaparzyć kawę a strona nadal będzie się wczytywała.

Kompresja zdjęć jest niezwykle ważna, dla każdego kto chce przyśpieszyć działanie strony internetowej. W jaki sposób zrobić poprawną kompresję zdjęcia?

Istnieje kilka metod. Jeśli korzystasz z WordPressa to zainstaluj wtyczkę WP Smush. Dzięki niej możesz zmniejszyć rozmiar obrazu o połowę lub więcej. Wtyczka jest darmowa i umożliwia  kompresje do 50 obrazów jednocześnie.

Ciekawe jest także to, że za każdym razem, gdy prześlesz zdjęcie za pomocą panelu administracyjnego to wtyczka automatycznie skompresuje obraz. Niestety ale wtyczka posiada limit, który oznacza, że możesz skompresować obraz nie większy niż 1 MB.

Świetne narzędzia do kompresji obrazu posiada strona Optimizilla. Dzięki niej skompresujesz obraz nawet kilkukrotnie. Wystarczy wrzucić zdjęcie, chwilę poczekać i cieszyć się lepiej zoptymalizowanym obrazem.

optimizilla kompresja zdjęć

Gdy już skompresujesz wszystkie obrazy na swojej stronie to zdziwisz się, jak szybko Twoja witryna zacznie się ładować.

Zmniejszanie zużycia serwera

Strony na WordPressie charakteryzują się tym, że są dynamiczne i są przetwarzane za każdym razem, gdy nowa osoba odwiedzi Twoją witrynę. Wymaga to załadowania każdego obrazu i elementu na stronie. Za każdym razem ten proces trzeba powtórzyć przez co strona ładuje się znacznie wolniej. Jak możesz się domyślić nie jest to korzystne dla optymalizacji.

Aby poprawić szybkość strony skorzystaj z wtyczki, która zmniejszy zużycie serwera. Najlepszymi wtyczkami dla WordPressa do buforowania są WP Super Cache oraz W3 Total Cache.

W celu ustawienia wtyczki WP Super Cache wchodzisz do panelu administracyjnego i zaznaczasz “Caching On”:

super cache włączenie

Następnie wchodzisz w „Advanced” i zaznaczasz rekomendowane pola, tak jak poniżej na obrazku:

wp super cache zaawansowane opcje

Trochę trudniejsze w obsłudze jest W3 Total Cache. Konfiguracja wymaga lepszej znajomości obsługi stron internetowych oraz kodowania. Jednak poprawna konfiguracja pozwala wycisnąć z niej maksimum i tym samym przyśpieszyć wczytywanie się strony.

Pamiętaj, żeby korzystać tylko z jednej z nich. Przed instalacją wykonaj kopie zapasową, gdyż nieumiejętna konfiguracja może spowodować problemy z działaniem strony.

Aktualizacja szablonów i wtyczek

Aby uzyskać optymalną szybkość wczytywania się strony zaktualizuj WordPressa do najnowszej wersji. To samo zrób z wtyczkami i szablonami. Niezaktualizowane wtyczki i szablony mogą spowodować powolne wczytywanie się strony oraz zmniejszają bezpieczeństwo.

aktualizacja wtyczek

Uwaga: Nie polecam instalowania wtyczek, które nie były aktualizowane przez ostatni rok. Zawsze sprawdzaj datę ostatniej aktualizacji, aby mieć pewność, że wtyczka posiada najnowsze zabezpieczenia.

Usunięcie niepotrzebnych elementów

Testowanie swojej strony pod kątem szybkości może zająć wiele dni. Oprócz wyżej omawianych tematów są także elementy, które mogą powodować powolne wczytywanie. Należą do nich:

  • Reklamy z różnymi przekierowaniami.
  • Bannery które zajmują większość strony. Takie bannery znajdziesz na największych portalach internetowych.
  • Pokazy slajdów i slajdery to także elementy, które mogą powodować problemy z optymalizacją. Ponadto nie wszystkie z nich są dostosowane do obecnych standardów.

Co jeszcze może przyśpieszyć Twoją stronę internetową?

O optymalizacji strony można napisać kilka tomów grubych książek. Oprócz pomyśl o wdrożeniu:

Wersji AMP. To projekt, którego celem jest stworzenie strony dostosowanej do urządzeń mobilnych. Po wdrożeniu formatu AMP ze strony zostaną usunięte niepotrzebne treści oraz elementy. Dzięki temu strona mobilna ładuje się bardzo szybko. W panelu Search Console w zakładce “Wygląd w wyszukiwarce” znajdziesz pole, w którym możesz przystosować swoją stronę to urządzeń mobilnych.

Sieć CDN. Czy wiesz, że użytkownicy w różnych lokacjach geograficznych mogą mieć inny czas ładowania strony? Dla przykładu, strona która znajduje się na polskim hostingu będzie wczytywała się znacznie szybciej u polskiego internauty niż osoby korzystającej z komputera w Stanach Zjednoczonych. CDN jest siecią składającą się z serwerów na całym świecie. Każdy z tych serwerów przechowuje statyczne pliki używane do generowania witryny. Wdrożenie tej sieci na stronie może zwiększyć szybkość ładowania strony.

Najnowsza wersja PHP. Konfigurując stronę internetową upewnij się, że serwer posiada najnowszą wersję PHP. Aby uzyskać jak najlepszy efekt korzystaj z wersji 7.0 lub wyżej. Te wersje posiadają lepiej zoptymalizowane skrypty, które zwiększą wydajność naszej strony co przyczyni się do szybszego wczytywania strony. Obecnie prawie każdy usługodawca hostignu zapewnia najnowszą wersję PHP. W większości firm hostingowych zmiana wersji PHP jest dostępna w panelu administracyjnym.

zmiana wersji php

Podsumowanie

Odpowiednia konfiguracja strony internetowej oraz zastosowanie powyższych metod pozwoli Ci zwiększyć szybkość wczytywania strony nawet kilkukrotnie.

Niektóre sposoby są proste do zastosowania i wystarczy zainstalować kilka wtyczek, aby zwiększyć szybkość ładowania. Inne wymagają większych nakładów pracy i zmian w kodzie źródłowym. Jednak większość metod, która ma na celu optymalizacje strony pod kątem strony jest warta zachodu.

Dzięki dobrej optymalizacji strony uzyskasz lepsze wyniki w wyszukiwarkach internetowych oraz mniejszy współczynnik odrzuceń, co zaowocuje tym, że internauci częściej będą podejmowali akcje na Twojej stronie. Warto walczyć o każdą sekundę wczytywania, gdyż jest to nowy wyznacznik jakości strony.

Jak Zwiększyć Szybkość Ładowania Strony o 150%
5 (100%) 1 vote
Podobne artykuły

4 komentarzeZostaw komentarz

  • Polecę rozwiązanie hardkorowe. Olać gotowe systemy cierpiące zazwyczaj na elefantozę, olać przerośnięte wtyczki i biblioteki JS oraz cudaczne wynalazki w stylu AMP i napisać sobie własny silnik. W moim przypadku tą metodą udało się uzyskać w PageSpeed Insights 84 (komórki) i 97 (komputery) / 100%, a czasy ładowania mam lepsze niż niektóre strony AMP, co łatwo z resztą można sprawdzić 🙂

    • Niestety, ale wielu blogerów nie zna się na technicznych rzeczach związanych z programowaniem, dlatego szuka gotowych rozwiązań lub zleca to firmom zewnętrznym. Ten wynik budzi respekt, gratulacje 🙂

Zostaw błyskotliwy komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

Strona korzysta z plików cookie. więcej informacji.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close